Jak przygotowywać ciepłą wodę
Dom Polski 2025
9-16 minut
Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) może być przygotowywana w zasobniku, niejako na zapas, lub przepływowo, czyli dopiero w momencie odkręcenia kranu. Jeden i drugi sposób ma zalety i wady, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką obu systemów.
Trudno obecnie wyobrazić sobie mieszkanie w domu bez zapewnionego dostępu do ciepłej wody. Sposoby na jej przygotowywanie są dwa.
W pierwszym niezbędny jest zasobnik, w którym woda podgrzewana jest na zapas. Wariant ten dostępny jest dla wszystkich, bo tu źródło ciepła może być dowolne - każdy rodzaj kotła, odrębny podgrzewacz gazowy, pompa ciepła, kolektory słoneczne, grzałka elektryczna.
Natomiast podgrzewanie przepływowe, które odbywa się dopiero w momencie odkręcenia kranu, mogą zastosować wyłącznie właściciele domów, w których używany jest gaz lub prąd. To dlatego, że tylko zasilane nimi urządzenia da się błyskawicznie włączać i wyłączać, a przy tym od razu osiągają one dużą moc. Poniżej przybliżymy charakterystykę obu systemów i przedstawimy ich zalety oraz wady.
CIEPŁA WODA Z ZASOBNIKA
W tym wariancie wodę zgromadzoną w zasobniku podgrzewa wężownica, płaszcz wodny i/lub grzałka elektryczna. Płynie stąd prosty wniosek, że nie tylko źródło ciepła może być dowolne, ale że ponad...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze