Dolne warstwy
Dom Polski 2025
23-28 minut
Sposób wykonania podłogi zależy do tego, w jakiej części budynku się ona znajduje - na gruncie, czy też na stropie. Z kolei metoda jej wykończenia to wypadkowa preferencji inwestora i przeznaczenia danego pomieszczenia.
Podłoga to ważny element budynku, który pełni kilka funkcji. Gdy jest zlokalizowana na gruncie, to musi chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci. Podłoga umiejscowiona pomiędzy kondygnacjami tłumi hałasy. Natomiast każda konstrukcja, niezależnie od tego, gdzie jest zlokalizowana, musi mieć niezbędną wytrzymałość na obciążenia pozostałymi elementami budynku, np. ścianami działowymi.
Jej wierzchnią warstwą jest posadzka. Materiały do jej wykonania dobiera się tak, by była funkcjonalna i stanowiła ozdobę wnętrz.
PODŁOGA NA GRUNCIE
Tego typu konstrukcję można wykonać na trzy sposoby. Pierwszy polega na wylaniu min. 10 cm tzw. chudego betonu klasy C 8/10 (B 10) na zagęszczonej podsypce piaskowej (o grubości 10-15 cm), którą usypuje się na gruncie rodzimym. Kolejną warstwę stanowi izolacja przeciwwilgociowa z folii izolacyjnej bądź papy podkładowej. Musi być ona połączona na całym obwodzie z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Na niej wykonuje się izolację cieplną ze styrop...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze