Nie daj się okraść
Włamania to w naszym kraju wciąż spory problem - rocznie dochodzi do około 70 tys. takich zdarzeń. Dlatego właściciele domów starają się je na różne sposoby zabezpieczyć. Stosują zarówno bariery mechaniczne (np. antywłamaniowe drzwi, okna), jak i elektroniczne (alarm). Najlepsze efekty osiąga się łącząc zabezpieczenia obu rodzajów.
Z różnych badań wynika, że jakiś rodzaj zabezpieczenia domu stosuje około 70% ich właścicieli. Większość z nich wybiera alarm i antywłamaniowe drzwi, okna lub rolety, mniej więcej jedna czwarta decyduje się na skorzystanie z usług agencji ochrony. Niewątpliwie, zagrożenie włamaniem to jeden z najbardziej nieprzyjemnych aspektów posiadania własnego domu.
PIERWSZA LINIA OBRONY
To ogrodzenie, które w zależności od preferencji inwestora i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, może być ażurowe lub pełne. Pełne, podobnie jak zwarty szpaler tuj, zapewnia intymność w ogrodzie, lecz jednocześnie osłania złodzieja przed wzrokiem sąsiadów. Ażurowe takiej ochrony nie daje. Trzeba pamiętać, żeby płot był zbudowany tak, aby trudno było się na niego wspiąć, nie jak drabina. Bez formalności stawia się ogrodzenia o wysokości do 2,20 m, zarówno od strony sąsiada, jak i ulicy (o ile MPZP nie stanowi inaczej). Wyższe wymagają zgłoszenia. Amatorzy tradycyjnych zabezpieczeń (drut ko...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze