Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.
Rolety zewnętrzne: podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych, laminowanych lameli o grubości 5 mm i wysokości 50 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratowym. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - na parterze elektryczne (przewodowe i radiowe), za pośrednictwem łączników na ścianie (pojedyncze, sekcyjne i centralne) oraz pilotem; na poddaszu ręczne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą.
Montaż: osadzenie skrzynek odbyło się przy wstawianiu okien. Ułożono wtedy też przewody elektryczne do sterowania. Później dodano pancerze.
Decyzja: Zaplanowaliśmy podtynkowe rolety zewnętrzne na wszystkich przeszkleniach. Poprosiliśmy generalnego wykonawcę o włączenie osłon do ogólnego kosztorysu budowy. Zamówił je u producenta okien wraz z montażem kompletu, zaznaczając, że laminat ma mieć identyczny kolor i fakturę, co okna. Zgodnie z naszym wskazaniem, tylko rolety na parterze wyposażył w elektryczne przewodowe sterowanie (tu mamy strefę ogólną i prywatną, zaś na poddaszu gościnną).
Rolety i podtynkowa skrzynka z dolną klapą rewizyjną.
Rady i przestrogi:
- Rolety to bardzo przydatne wyposażenie. Na co dzień zastępują zasłony. Szczelnie zaciągamy je o zmierzchu i przy ekstremalnej temperaturze na zewnątrz, natomiast w pozycji rozszczelnionej ustawiamy je, gdy np. światło słoneczne jest intensywne i jaskrawe (w pokojach panuje wtedy półmrok). Tworzą przegrodę termiczną i filtrującą światło, w lecie wspomagają klimatyzację, a w zimie - ogrzewanie. Tłumią dźwięki z zewnątrz. Skrzynki są dobrze ocieplone...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze