Ważne podstawy
1-2/2021
23-28 minut
Jeśli budowa jest dobrze przygotowana, to stan surowy budynku powstaje błyskawicznie. Co cieszy inwestora - dopiero co miał pustą działkę, a parę tygodni później proszę - dom już stoi! Postęp prac zależy głównie od tego, jak dobrą ekipę udało się umówić. Jej poszukiwania należy zacząć odpowiednio wcześniej, bo z lepszymi wykonawcami trzeba się dogadywać z przynajmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Najlepiej zatrudniać fachowców z polecenia, po obejrzeniu ich wcześniejszych dokonań. Zadbajmy o podpisanie z nimi umowy, w której zostanie dokładnie opisany zakres prac, czas ich realizacji, harmonogram płatności - koniecznie powiązanych z postępem robót.
Na plac budowy trzeba też doprowadzić prąd i zapewnić zaopatrzenie w wodę (z sieci lub studni, albo od życzliwego sąsiada).
W naszym kraju budujemy na ogół systemem gospodarczym - inwestor sam znajduje i angażuje fachowców do poszczególnych zadań: murarzy, dekarzy, instalatorów... Budowę może poprowadzić również generalny wykonawca, zatrudniany albo do całości prac, albo tylko do stanu surowego. Wówczas to on odpowiada za organizację robót, zwykle także za zaopatrzenie placu budowy.
Żeby uniknąć nieporozumień, trzeba wiedzieć, na co dokładnie umawiamy się z budowlańcami. Od rozpoczęcia prac do zamknięcia budynku drzwiami i oknami przechodzimy przez 3 etapy robót: tzw. stan zero, stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty. W sta...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze