Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, saunę fińską użytkuje od 2015 r.
1-2/2021
4-5 minut
Dom: drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 180 m2.
Sauna: fińska, wykonana na zamówienie, wymiary 200 x 200 x 215 cm; ściany z osiki, drzwi z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm. Wyposażenie - ławy z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampa boczna. Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, regulator na obudowie. Zasilanie - 3 fazy (400 V). Wentylacja - mechaniczna. Lokalizacja - na poddaszu, w łazience.
Decyzja: Ucieszyłem się, kiedy w domu, który oglądałem z żoną z zamiarem kupna, zobaczyłem saunę fińską. Choć ostatecznie to nie jej obecność przeważyła, natychmiast wpisałem ją sobie w głowie na listę pożądanego wyposażenia, bo jej prozdrowotne właściwości od dawna nie są mi obce. W poprzednim miejscu zamieszkania często uczestniczyłem w takich zabiegach z kolegą z sąsiedztwa, w jego domowej saunie. Ponadto zawsze robiłem to w hotelach. Niedawno, mając nareszcie do dyspozycji własną, uległem namowom znajomych i przystąpiłem do morsów. Gorąca sauna po kąpieli w lodowatej wodzie działa jak balsam!
Rady i przestrogi:
- Poprzedni właściciele zlecili zbudowanie sauny w łazience na poddaszu. Najbardziej odpowiada mi dwumetrowa długość ław, ponieważ jestem wysoki i mogę się na nich wygodnie położyć - zwykle nie towarzyszy mi nikt z rodziny (żona nie przepada za sauną, a synowie nie mają czasu). Jednofunkcyjny piec z regulatorem na korpusie zapewnia łatwą obsługę, jednym pokrętłem ustawia...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze