Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Nowoczesna parterówka z kolekcji ARCHON+ - projekt, o jakim marzy wielu inwestorów!
Przyciąga spojrzenia efektownym designem oraz oferuje bardzo wygodny układ funkcjonalny. „Dom w renklodach 15 (G2)” to budynek o powierzchni użytkowej ok. 121 m2, będący doskonałą propozycją dla osób, które chcą korzystać z atutów przestronnego, jednokondygnacyjnego wnętrza oraz cieszyć się bliskością ogrodu.
Filtr przeciwkamieniowy QUICK & CLEAN
Któż z nas tego nie zna: po prysznicu lub kąpieli w wannie pozostają nieestetyczne białe plamy na baterii i szary nalot na płytkach oraz ścianach kabiny prysznicowej. System filtrów ochrony przed osadami BWT Quick & Clean za jednym naciśnięciem przycisku zapobiega powstawaniu osadów wapnia w kabinie prysznicowej i łazience.
Z rekuperacją ÖSTBERG dom spełni WT 2021
Rekuperacja, po wejściu w życie nowych standardów budowlanych, określanych mianem Warunków Technicznych 2021, staje się instalacją, która umożliwia spełnienie rygorystycznych norm dotyczących energooszczędności budynków. Wysokiej klasy centrale wentylacyjne GENERACJI HERU to urządzenia z 5-letnią gwarancją.
Zmiany technologiczne w kasecie ECLISSE
ECLISSE, producent systemów przesuwnych do drzwi chowanych w ścianę, stale poszukuje nowych rozwiązań oraz udoskonaleń w tematyce drzwi. W ostatnim czasie przeprojektowane zostały poprzeczki poziome do wszystkich modeli kaset do ścian gips-karton.

Projekty domów

HomeKONCEPT 81
Projekt HomeKONCEPT 81 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w kostrzewach 4
Projekt Dom w kostrzewach 4 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w malinówkach 14
Projekt Dom w malinówkach 14 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Judyta II
Projekt Judyta II pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Zgodny z listą życzeń
Dom, zakupiony w stanie deweloperskim, spodobał się Agnieszce i Wojtkowi głównie ze względu na wymarzony wygląd bryły oraz wyposażenie w pompę ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Jednocześnie wiele innych elementów pasowało do ich długiej listy życzeń i wytycznych - sami dołożyli rolety zewnętrzne i bezprzewodowy system domu inteligentnego.
Man icon Lilianna Jampolska
Z naciskiem na wygląd
Beata i Bartek już w fazie projektu zdecydowali, że bardziej zależy im na stworzeniu wysmakowanej bryły i wystroju pomieszczeń, niż szukaniu rozwiązań oszczędnych i praktycznych. W bitwie „Estetyka kontra praktyczność” wyraźnie wygrała ta pierwsza.
Man icon Lilianna Jampolska
Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością - DOM W STYLU STODOŁY
- Koncepcja tego projektu powstała w zasadzie już po pierwszym spotkaniu z Inwestorami, którzy mieli klarowną i spójną wizję tego, jak powinien wyglądać ich dom. Jednym z głównych założeń co do kolorystyki i materiałów była chęć nawiązania do stylowej ceglanej willi znajdującej się naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy - wspomina powstanie projektu Monika Dąbrowska - architekt z pracowni GDA - ARCHITEKCI.
Regeneracja w gorącym powietrzu
Krótkie kontrolowane przebywanie w nagrzanym powietrzu hartuje organizm, oczyszcza go z toksyn i stresu, rozluźnia mięśnie - a to zaledwie kilka zalet zażywania sauny. Z jakich powodów chcieli ją mieć pod własnym dachem nasi Rozmówcy i jak często z niej korzystają?
Man icon Lilianna Jampolska
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, saunę użytkują od 2020 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 250 m2. Sauna: sucha, fińska, dla 2-4 osób; wykonana na wymiar (250 x 150 x 200 cm); ściany i sufit z drewna świerka skandynawskiego, drzwi z hartowanego szkła. Wyposażenie - standardowe, oświetlenie taśmy LED. Piec - jednofunkcyjny o mocy 4,5 kW, ze sterowaniem na obudowie. Zasilanie - 3 fazy (400 V). Lokalizacja - na poddaszu, w pralni (przy łazience z prysznicem i wanną).
Man icon Lilianna Jampolska
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, saunę fińską użytkuje od 2015 r.
Dom: drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 180 m2. Sauna: fińska, wykonana na zamówienie, wymiary 200 x 200 x 215 cm; ściany z osiki, drzwi z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm. Wyposażenie - ławy z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampa boczna. Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, regulator na obudowie. Zasilanie - 3 fazy (400 V). Wentylacja - mechaniczna. Lokalizacja - na poddaszu, w łazience.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, saunę fińską użytkuje od 2020 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 235 m2. Sauna: klasyczna, wykonana samodzielnie; wymiary 200 x 120 x 220 cm, dla 4 osób; ze świerka skandynawskiego. Wyposażenie - leżanki, kratki podłogowe i obudowa pieca z tzw. zimnego drewna (abachi), drzwi z przyciemnionego szkła hartowanego, oświetlenie mieszane (tradycyjna żarówka i LED), termometr, higrometr, klepsydra, cebrzyk z łychą. Piec - jednofunkcyjny o mocy 6 kW, z regulatorem na zewnątrz kabiny. Zasilanie elektryczne - 3 fazy (400 V) elektryk doprowadził do pomieszczenia na etapie budowy domu. Lokalizacja - w łazience o powierzchni 10 m2, przy małżeńskiej sypialni.
Man icon Lilianna Jampolska
Do ochrony przed słońcem
Wyższość zewnętrznych barier przeciwsłonecznych, w porównaniu z wyrobami montowanymi od środka, polega na tym, że mają dużo lepsze właściwości termoizolacyjne, akustyczne i antywłamaniowe. Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy, swoje osłony na oknach dachowych i pionowych potraktowali jako niezbędny element wyposażenia.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.
Rolety zewnętrzne: podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych, laminowanych lameli o grubości 5 mm i wysokości 50 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratowym. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - na parterze elektryczne (przewodowe i radiowe), za pośrednictwem łączników na ścianie (pojedyncze, sekcyjne i centralne) oraz pilotem; na poddaszu ręczne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą. Montaż: osadzenie skrzynek odbyło się przy wstawianiu okien. Ułożono wtedy też przewody elektryczne do sterowania. Później dodano pancerze.
Man icon Lilianna Jampolska
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r.
Żaluzje fasadowe: z aluminium, w prowadnicach. Lamele - szerokości 70 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej grubości 0,42 mm. Kasety - z aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem. Sterowanie - elektryczne (przewodowe i radiowe), łączniki przy każdym oknie, w przyszłości aplikacja sprzężona z instalacją alarmową. Montaż: nastąpił przed wykończeniem elewacji. Fachowcy przytwierdzili kasety do górnej ramy okien (otoczyli je warstwą twardego styropianu grubości 6 cm i matą termoizolacyjną), a prowadnice do ścian. W kasetach umieścili silniki.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 40 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze antracyt (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - wysokości 20 cm, o sześciokątnym przekroju. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - elektryczne, radiowe; trzy piloty, aplikacja. Montaż: odbył się w fazie wykańczania domu, trwał 5 godzin. Fachowcy przytwierdzili skrzynki rolet i prowadnice do ram okien, w skrzynkach zamontowali silniki do sterowania. Elektryk doprowadził przewody, przebijając się przez ściany.
Man icon Lilianna Jampolska
Bezpieczna pożyczka
Zakup własnego mieszkania, budowa wymarzonego domu - czasami wydają się trudne do realizacji, wręcz niemożliwe. Może jednak warto wyruszyć w taką podróż?!
Man icon Maria Błoszczyńska
Czas przygotowań
Budowa nie zaczyna się wraz z wbiciem pierwszej łopaty. Większość kluczowych decyzji inwestor podejmuje jeszcze przed rozpoczęciem robót - musi znaleźć działkę, wybrać projekt, technologię budowy, źródło ciepła, rodzaj wentylacji... Każdy inwestor planujący budowę od 2021 r. będzie musiał sprostać nowym wymaganiom, określonym w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że od 2021 r. będziemy nie tylko wznosić, ale również ogrzewać budynki jeszcze bardziej energooszczędnie.
Ważne podstawy
Jeśli budowa jest dobrze przygotowana, to stan surowy budynku powstaje błyskawicznie. Co cieszy inwestora - dopiero co miał pustą działkę, a parę tygodni później proszę - dom już stoi! Postęp prac zależy głównie od tego, jak dobrą ekipę udało się umówić. Jej poszukiwania należy zacząć odpowiednio wcześniej, bo z lepszymi wykonawcami trzeba się dogadywać z przynajmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?
1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe przepisy prawa budowlanego związane z podwyższonymi normami dotyczącymi energooszczędności budynków użytkowych. Oznacza to znacznie bardziej restrykcyjne wymagania wobec inwestorów, którzy rozpoczynają budowę domu. Rozwiązaniem są innowacyjne technologie, które pozwalają na znaczne zmniejszenie strat ciepła zarówno w przypadku montażu nowych okien, jak i od niedawna… wymiany starych.
Pora na zasilanie słońcem
Instalacje PV biją rekordy popularności. Od lat chyba nic w branży budowlanej nie wzbudzało aż takiego zainteresowania. Niewątpliwie taki system ma wiele zalet, bo dobrze skonfigurowany pozwoli nam nie przejmować się podwyżkami cen prądu. Jednak to spora inwestycja, do której warto dobrze się przygotować i spokojnie rozważyć czego potrzebujemy, a które rozwiązania nie będą dla nas miały sensu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Co warto mieć?
W domu inteligentnym rozmaite instalacje i urządzenia integruje się w jeden system. Różnym inwestorom może jednak zależeć na zupełnie odmiennych funkcjach tego systemu - jeden będzie chciał, żeby smart dom dbał o bezpieczeństwo mieszkańców, dla innego ważne będzie obniżenie rachunków za prąd czy ogrzewanie, jeszcze inny zażyczy sobie, żeby system zrobił kawę, gdy wraca z pracy.
Man icon Janusz Werner
Woda, ścieki i deszczówka
Bez dostępu do wody i kanalizacji nie tylko nie da się mieszkać, ale nawet prowadzić budowy. Dlatego odpowiemy tu na najważniejsze pytania nurtujące inwestorów - jak zorganizować zaopatrzenie w wodę? Kiedy niezbędne jest jej uzdatnianie? Co z kolei można zrobić z powstającymi ściekami, szczególnie w sytuacji, gdy nie ma możliwości skorzystania z kanalizacji zbiorczej? Do czego warto wykorzystać darmową wodę deszczową i w jaki sposób można to zrobić?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Zdrowa woda BWT do picia prosto z kranu
Powszechnie wiadomo, że picie wody pozytywnie wpływa na organizm. Zaleca się picie ok. 2 litrów płynów dziennie. Mówi się o tym, by nigdy nie doprowadzać do odwodnienia organizmu i nawadniać się, by utrzymać ciało w dobrej kondycji.
Przepompownie wewnętrzne - efektywne odprowadzanie ścieków i zabezpieczenie przed cofką kanalizacyjną. Do swobodnego ustawienia lub zabudowy w płycie podłogowej
Przydomowe przepompownie ścieków służą zazwyczaj do transportu ścieków sanitarnych z gospodarstw domowych w sytuacji, gdzie niemożliwe jest ich odprowadzenie grawitacyjne do wspólnego systemu kanalizacji. Z uwagi na niewielką ilość ścieków bytowych wymagana jest od nich najczęściej mała wydajność. Idealnym zabezpieczeniem dla każdego domu są przepompownie KESSEL, które zapewnią poczucie komfortu i bezpieczeństwa, oferując też zabezpieczenie przeciwzalewowe.
Dłuższy relaks w wannie... czy szybki prysznic?
Najlepiej kiedy wielkość łazienki pozwala na ustawienie w niej i wanny, i kabiny prysznicowej. Lecz nie zawsze pomieszczenie to jest wystarczająco duże. Często trzeba wybrać jedno urządzenie. Zwłaszcza gdy łazienki są niewielkie albo domownicy mają różne preferencje. Przed podjęciem decyzji, warto poznać plusy oraz minusy kąpieli pod natryskiem i w wannie.
Man icon Joanna Dąbrowska
Jak wietrzyć i oszczędzać?
Możemy ograniczyć ilość zużywanego prądu lub wody, ale z powietrzem już się tak nie da. Jeżeli mamy mieszkać zdrowo, to skuteczna wentylacja jest po prostu niezbędna. Podpowiadamy jak pogodzić to z oszczędnością energii, bo w nowych domach tradycyjna wentylacja może powodować nawet połowę wszystkich strat ciepła.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Najważniejsze przegrody
Wybór materiału na dom (a właściwie na ściany) wzbudza spore emocje wśród inwestorów. Warto wiedzieć, że decyzja: „Bierzemy białe bloczki z betonu komórkowego, czy silikaty, a może jednak czerwone pustaki z ceramiki?” nie jest rozstrzygnięciem natury estetycznej, lecz postawieniem na przegrody o konkretnych parametrach - izolacyjności akustycznej, termicznej, odporności na ściskanie. Stropy aż takich dyskusji wśród inwestorów nie wywołują, a o ich doborze przeważnie decyduje projektant.
Man icon Janusz Werner
My się zimy nie boimy
W naszym klimacie ogrzewania nie potrzebują tylko domki letniskowe, chociaż tak naprawdę i w nich dość często wykorzystujemy choćby elektryczne grzejniki. W domu całorocznym ogrzewanie to zaś rzecz niezbędna, zwykle najdroższa i najbardziej skomplikowana ze wszystkich instalacji. Czym się kierować dobierając taki system? Jak dopasować jego elementy do naszych potrzeb?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Tubolit DG Plus firmy Armacell - kompleksowa ochrona instalacji rurowych
Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego typu budynków. Do sprawnego funkcjonowania wymagają ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Tu należy wziąć pod uwagę szereg czynników takich jak: zróżnicowanie systemów, średnic, często ograniczone miejsce do montażu, konieczność poprowadzenia fragmentów instalacji w posadzce czy ich podwieszania do sufitu. Można też ułatwić sobie pracę, wyeliminować ryzyko błędów wykonawczych i przyspieszyć tempo prac stosując Tubolit DG Plus firmy Armacell - uniwersalny system izolacyjny, dedykowany pracom w zróżnicowanych warunkach.
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła
Jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u. Warto wtedy wybrać urządzenie, które wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii (OZE) i przy niskich kosztach ogrzewania zapewni wysoki komfort użytkowania przez długie lata.
Elektryczne systemy grzewcze - kiedy warto je rozważyć?
Istnieje wiele opinii na temat elektrycznych systemów grzewczych - zwolennicy wyliczają zalety, przeciwnicy wskazują na wysokie koszty energii elektrycznej. Jak to jest naprawdę? Wystarczy instalacja systemów grzewczych z inteligentnym sterownikiem aby zabezpieczyć budynek przed uszkodzeniami zimowymi lub zapewnić komfort cieplny mieszkańców - a wszystko w rozsądnej cenie i przy niskim zużyciu energii. Elektryczne systemy grzewcze są również idealnym rozwiązaniem jeśli mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Nie daj się okraść
Włamania to w naszym kraju wciąż spory problem - rocznie dochodzi do około 70 tys. takich zdarzeń. Dlatego właściciele domów starają się je na różne sposoby zabezpieczyć. Stosują zarówno bariery mechaniczne (np. antywłamaniowe drzwi, okna), jak i elektroniczne (alarm). Najlepsze efekty osiąga się łącząc zabezpieczenia obu rodzajów.
Man icon Janusz Werner
SMART instalacja - bezpieczeństwo, komfort, ekonomia i energooszczędność
Centrala to serce systemu alarmowego. Liczba urządzeń, które możemy do niej podłączyć, wydzielanie stref, realizacja automatyki, wygodne codzienne sterowanie czy obsługa urządzeń bezprzewodowych to funkcje ściśle powiązane z konkretnym modelem urządzenia. Jeżeli zależy nam na systemie, który skutecznie zadba o nasze bezpieczeństwo i wpłynie na polepszenie komfortu naszego codziennego życia, warto skonsultować wybór z profesjonalistą.
Ładne i wytrzymałe
Panele winylowe stanowią alternatywę popularnych wyrobów laminowanych, od których są bardziej funkcjonalne. Porównując parametry użytkowe obydwu rodzajów wyrobów, te pierwsze wypadają zdecydowanie lepiej. Jednocześnie mogą wyglądać jak naturalne drewno. Nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale warto rozważyć ich montaż.
Man icon Małgorzata Kolmus
Trwała i estetyczna nawierzchnia
Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania ścian i podłóg. Trwałość i estetyka wykonanej z nich nawierzchni w dużej mierze zależy od prawidłowego ułożenia.
Man icon Norbert Skupiński
Czas na nowy dach
Remont dachu to zwykle wymiana nieszczelnego lub brzydkiego pokrycia z blachy, dachówki, eternitu. Pod nowe daje się podkład, którego kiedyś nie stosowano. Przebudowa drewnianej konstrukcji, zwanej więźbą, to większe wyzwanie, umożliwiające jednak zmianę kształtu dachu i uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej na poddaszu.
Man icon Janusz Werner
I funkcjonalne, i ozdobne
Montowany w domach osprzęt elektroinstalacyjny służy obecnie nie tylko do pobierania prądu i obsługi urządzeń elektrycznych. Nowoczesne modele łączników i gniazd mogą być też istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza.
Man icon Norbert Skupiński
Termoizolacja prawie idealna
Coraz częściej do izolacji termicznej i akustycznej w domach jednorodzinnych używa się pianki poliuretanowej, nanoszonej w formie natrysku. Nie dość, że jest to rozwiązanie porównywalne cenowo z innym materiałami, to ma kilka istotnych zalet, których pozbawiony jest zarówno styropian, jak i tradycyjna wełna mineralna.
Man icon Tomasz Wojciuk
Dlaczego warto ocieplić dom pianą PUR
Ocieplenie to jeden z kluczowych etapów budowy domu. Zastosowany materiał i technologia będą mieć wpływ zarówno na nasze rachunki, jak i komfort życia. Decydując o wyborze należy również pamiętać, że jest to jeden z elementów, którego wymiana w przyszłości jest niemożliwa lub niezwykle kosztowna.
Promieniujące ciepłem
Pomieszczenia można ogrzewać na wiele sposobów. Różnice nie sprowadzają się bynajmniej do wielkości i kształtu grzejników. Odmienny może być sam mechanizm ich działania, sposób przekazywania ciepła do otoczenia. A ten wpływa na komfort, możliwości sterowania i koszty eksploatacji. Jakie cechy mają promienniki podczerwieni i dlaczego zainteresowanie nimi rośnie?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ogrzewanie podczerwienią Redwell - zdrowa, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa
Od ponad 20 lat ogrzewanie Redwell zyskuje coraz więcej użytkowników w Europie. Energia podczerwieni to energia promieniowania przemieszczająca się w postaci fal elektromagnetycznych. Promieniowanie podczerwone wchodzi w skład promieniowania słonecznego i ma ogromne znaczenie dla większości znanych nam form życia na Ziemi.
Nawierzchnia podjazdu
Podjazd przed domem oraz miejsce postojowe na samochody warto utwardzić, by w okresie suszy ich ruch nie powodował wzbijania się kłębów pyłu i kurzu, a w deszczowych i zimowych porach roku nie powstawały kałuże. Dobrze jest wybrać właściwy materiał nawierzchniowy, aby nie wnosić do budynku błota lub piasku.
Man icon Joanna Dąbrowska
Forbet - estetyczna wizytówka domu, solidny i wytrzymały podjazd do garażu
Podjazd to kluczowa strefa zagospodarowania terenu, która wyznacza styl i funkcjonalność domowej infrastruktury. Układ komunikacyjny na działce to osnowa dla całego ogrodu, dlatego warto przemyśleć jego przebieg. Kształt podjazdu ma decydujący wpływ na dobór materiału i charakter nawierzchni. Funkcja wyznacza formę, a forma wpływa na funkcję.
Zamiast farby
Dekorowanie ścian salonu czy sypialni to już prawie standardowy etap urządzania własnego domu. Patentów na ich efektowny wygląd jest wiele. Ważne by przeznaczyć do tego najbardziej wyeksponowaną powierzchnię i dobrać materiał pasujący do stylistyki całego wnętrza, oraz pamiętać, że w aranżowaniu pomieszczeń cenny jest umiar.
Man icon Joanna Dąbrowska
Sposoby na deszcz i lód na dachu
Dobór rynien zwykle nie wzbudza tak dużych emocji jak wybór pokrycia dachu. Jednak orynnowanie stanowi jego konieczne uzupełnienie - musi pasować do stylu budynku, ale przede wszystkim umożliwić sprawne odprowadzanie wody nawet w czasie największej ulewy. Żeby rynien nie zatkał i nie uszkodził śnieg i lód warto pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu ich samych i strefy okapu. Tym bardziej, że wykonanie takiego systemu nie jest trudne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Tylko okna w najwyższym standardzie
Rok 2021 przynosi ważne zmiany dla wszystkich, którzy chcą kupić okna. W życie weszły już nowe przepisy - WT 2021 - zaostrzające wymogi odnośnie izolacyjności okien. A nie będzie łatwo je spełnić. W praktyce oznacza to ważne zmiany w budowie samych okien - np. konieczność stosowania cięższych potrójnych szyb, a więc także mocniejszych i głębszych ram. Ale i nad sposobem montażu trzeba się dobrze zastanowić.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Do ozdoby i relaksu
Ogród to nie tylko zieleń. Jeśli ma sprzyjać wypoczynkowi i zaspokajać potrzeby domowników, oprócz roślin powinny się w nim znaleźć niewielkie budowle i konstrukcje ogrodowe, zwane małą architekturą. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone potrafią zmienić przeciętną działkę w bardzo interesujące miejsce.
Man icon Małgorzata Kolmus
Tablica informacyjna na budowie
Jakie informacje trzeba wpisać na tablicy informacyjnej na budowie, szczególnie w kontekście ustawy o ochronie danych osobowych?
Podział domu
Przysługuje mi 1/2 nieruchomości. Obecnie dom zamieszkuje drugi współwłaściciel. Planuję dobudować klatkę schodową, aby doprowadzić do podziału na dwa osobne lokale (jeden współwłaściciel na parterze, drugi na piętrze). Jak przeprowadzić podział tej nieruchomości? Czy istnieje możliwość dogadania się, żeby strych został w mojej części? Czy mogę wymagać od współwłaściciela pokrycia 50% kosztów związanych z dobudową klatki schodowej?
Polisa instalacji fotowoltaicznej
Chciałbym założyć instalację fotowoltaiczną na dachu mojego domu. Jest to dość kosztowna inwestycja, dlatego chciałbym ją ubezpieczyć od zniszczenia, np. na skutek opadów gradu czy wichury łamiącej drzewa. Jakie warianty oferują firmy ubezpieczające oraz czy warto wykupić polisę od takich zdarzeń?
Jak wyciszyć ścianę w bliźniaku?
Planuję zakup domu - połowy bliźniaka. Ściana oddzielająca ją od sąsiada wykonana jest z betonu komórkowego, dlatego zastanawiam się, czy nie będzie problemu z akustyką. Czy są jakieś sposoby na wyciszenie takiej ściany?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT