Czas przygotowań
1-2/2021
23-28 minut
Budowa nie zaczyna się wraz z wbiciem pierwszej łopaty. Większość kluczowych decyzji inwestor podejmuje jeszcze przed rozpoczęciem robót - musi znaleźć działkę, wybrać projekt, technologię budowy, źródło ciepła, rodzaj wentylacji... Każdy inwestor planujący budowę od 2021 r. będzie musiał sprostać nowym wymaganiom, określonym w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że od 2021 r. będziemy nie tylko wznosić, ale również ogrzewać budynki jeszcze bardziej energooszczędnie.
Nie sposób odgadnąć, czy ceny robocizny i materiałów będą nadal rosły, czy spadną. Eksperci przewidują raczej niewielki spadek cen mieszkań (przy wyraźnym ograniczeniu podaży na rynku pierwotnym), dla domów trudno znaleźć jakieś prognozy.
Na razie pandemia koronawirusa nie zatrzymała prac na budowach, a deklarowane zainteresowanie domami nawet wzrosło. Bo w domu jest bezpieczniej (nie ma wspólnych wind, drzwi, które otwierają dziesiątki osób), a izolowanie się we własnym ogródku to nic w porównaniu z siedzeniem w czterech ścianach w bloku.
Z drugiej strony, część potencjalnych inwestorów zarabia mniej niż przed pandemią, zaś banki zaostrzyły politykę kredytową.
Tak czy inaczej, budowa to spore wyzwanie, do którego - szczególnie w niepewnych czasach - warto dobrze się przygotować. Przygotowania powinny obejmować analizę własnych potrzeb i możliwości, stosowny do nich wybór działki i projektu domu, zabezpieczenie finansowania, umówienie sprawdzonych wykonawców. Tak naprawdę kluczowe...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze