Ładne i wytrzymałe
Panele winylowe stanowią alternatywę popularnych wyrobów laminowanych, od których są bardziej funkcjonalne. Porównując parametry użytkowe obydwu rodzajów wyrobów, te pierwsze wypadają zdecydowanie lepiej. Jednocześnie mogą wyglądać jak naturalne drewno. Nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale warto rozważyć ich montaż.
Omawiane panele występują w dwóch wersjach. Mogą być elastyczne i cienkie (ok. 4,5 mm), z warstwą płyty HDF lub korka od spodu. Zwłaszcza ten ostatni poprawia właściwości akustyczne posadzki oraz zwiększa jej odporność na nierówności podłoża. Z kolei sztywniejsze i grubsze (ok. 6 mm) panele składają się z kilku warstw, w tym z warstwy materiału kompozytowego, który jest wodoodporny (tak, jak winyl) i usztywnia cały element. W sprzedaży są też płyty winylowe o grubości ok. 3 mm. Te przeznaczone są jedynie do montażu na klej i wymagają bardzo równego i gładkiego podłoża.
Generalnie omawiane wyroby mają większą trwałość i bardziej uniwersalne zastosowanie niż produkty laminowane oraz drewniane. Są ciepłe i przyjemne w dotyku - podobnie jak deski lite czy warstwowe - jednak kosztują mniej. Inwestorzy coraz bardziej przekonują się do takich posadzek. Nie zapominajmy jednak, że są sztuczne, podobnie jak popularne panele laminowane. Z kolei te drewniane, nazywane deskami warstwowymi, skład...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze