Jaki kocioł kondensacyjny?

Kotły gazowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, skoro są bezobsługowe, oszczędne i nadają się do ogrzewania praktycznie każdego domu. W takim razie o czym powinniśmy pamiętać, wybierając kocioł? Oraz ile jest prawdy w twierdzeniu, że z ogrzewaniem gazowym trzeba się będzie niedługo pożegnać?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego kocioł kondensacyjny jest oszczędniejszy od tradycyjnego
Czy efekt kondensacji wykorzystamy w domu z grzejnikami
Jakie cechy musi mieć komin odprowadzający spaliny
Jak dobrać optymalną moc
Czy UE zabroni używania kotłów gazowych
1 DLACZEGO KOCIOŁ KONDENSACYJNY JEST OSZCZĘDNIEJSZY OD TRADYCYJNEGO?
Zużywając tę samą ilość gazu, kocioł kondensacyjny pozyskuje więcej ciepła, niż kocioł tradycyjny. Wynika to z faktu, że jednym z głównych produktów spalania gazu ziemnego jest woda. Z racji wysokiej temperatury panującej w okolicach palnika, woda natychmiast zmienia się jednak w parę. W kotle tradycyjnym, para wodna - wraz z całą resztą spalin - ucieka po prostu przez komin. Zaś w ten sposób razem z nią ucieka część energii, gdyż zamiana wody w parę wymaga całkiem sporej ilości ciepła.
Natomiast w kotłach kondensacyjnych, spaliny zostają mocno schłodzone, dzięki bardzo rozbudowanemu wymiennikowi ciepła (spaliny/woda). W efekcie, para wodna ulega skropleniu, czyli właśnie kondensacji. Wówczas oddaje swe ciepło, a więc energia nie ulatuje już przez komin wraz z parą wodną.
Właśnie dlatego kotły kondensacyjne są bardziej oszczędne. Stąd też bierze się ich wyższa sprawność podawana w katalogach. Trzeba przy tym uprz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
