Do zasilania i sterowania
Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego domu bez instalacji elektrycznej, zaś instalacji bez osprzętu, czyli gniazd i łączników oświetleniowych. Przecież to osprzęt ostatecznie umożliwia korzystanie z prądu. Bez niego całość byłaby tylko bezużyteczną plątaniną przewodów. Z drugiej jednak strony, bez ułożenia odpowiedniego okablowania, w którym płynie prąd, cała reszta na nic by się nie przydała. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim zorientować i co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy okazji budowy lub remontu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak zaplanować liczbę gniazd w pomieszczeniach
Gdzie umieścić gniazda i łączniki oświetleniowe
Jakie są najpopularniejsze rodzaje osprzętu
Jaki osprzęt zastosować w trudnych i nietypowych sytuacjach
Jakie okablowanie warto ułożyć na zewnątrz domu
Co jest centrum domowej instalacji elektrycznej? To rozdzielnica, nazywana też czasem tablicą rozdzielczą. Nie będziemy tu pisać szczegółowo o instalacji, jednak podanie pewnych informacji jest wręcz niezbędne. Okablowanie "rozgałęzia się" właśnie od rozdzielnicy, tu znajdują się zabezpieczenia i rozmaite inne elementy, niezbędne do prawidłowego działania całości. Instalacja podzielona jest na części nazywane obwodami. Każdy z nich ma swój początek w rozdzielnicy. Ponadto każdy obwód zabezpieczony jest osobnym wyłącznikiem nadmiarowoprądowym, popularnie nazywanym bezpiecznikiem albo korkiem. Taki wyłącznik zabezpiecza obwód przed zwarciem lub przeciążeniem. Natomiast inne zabezpieczenia, np. wyłączniki różnicowoprądowe (różnicówki), są wspólne dla kilku obwodów, a czasem nawet dla całej instalacji (np. ograniczniki przepięć).
Mamy więc coś w rodzaju centrum sterowania. Z racji zgrupowania wszystkich elementów w jednym miejscu łatwo jest się zorientować które obwody zostały wyłączone...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze