Wynalazki na dachu
Są takie materiały budowlane, które budowlańcom z pokolenia naszych dziadków nawet się nie śniły. A na współczesnej budowie nie da się bez nich obejść. Należą do nich folie i membrany dachowe, wykorzystywane w domach ze spadzistym dachem. Od razu zauważmy ważny fakt: membrana dachowa bardziej przypomina nowoczesne tkaniny, z których produkuje się turystyczną odzież i plecaki, niż typową folię.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak przemienić strych w użytkowe poddasze
Ile warstw ma dach skośny
Czym folia dachowa różni się od membrany
Czy folie wstępnego krycia i folie paroizolacyjne można stosować zamiennie
Polacy najchętniej stawiają domy ze spadzistym dachem i to nie zmienia się od wieków. Tyle że kiedyś, pod takim dachem, był tylko strych, na którym trzymano niepotrzebne rzeczy. Zagospodarowanie tej przestrzeni było trudne, ponieważ latem było tam gorąco jak w piekarniku, zimą z kolei za zimno. Dawne pokrycia nie były też specjalnie szczelne, więc czasami na strychu pojawiała się woda. Z czym dało się żyć, bo ewentualne zawilgocenia osuszał hulający pod dachem wiatr.
Świat jednak idzie do przodu i pod koniec ubiegłego wieku, także w naszym kraju, pojawiły się produkty, które umożliwiły zamianę strychu - graciarni w pokoje i łazienki. To nowoczesne materiały termoizolacyjne, karton-gipsy, okna połaciowe i właśnie folie dachowe. Dzięki nim strych - graciarnia stał się użytkowym poddaszem.
Do takiej przemiany niezbędne jest ocieplenie połaci dachowych, ponieważ tylko w ten sposób da się na strychu zapewnić komfort termiczny. A żeby ocieplenie było skuteczne, musi być suche. Przed wilg...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze