Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, tarasy użytkują od 2017 r.
Taras główny: o powierzchni 70 m2, łącznie z pomostem przy oczku wodnym; zadaszenie - ruchome, pergola z profili aluminiowych przykryta elektryczną markizą; lokalizacja - przy jadalni i salonie, wystawa południowa. Nawierzchnia - z desek tarasowych z termojesionu, oparta na legarach świerkowych i fundamencie z bloczków betonowych, o głębokości 50 cm.
Taras boczny: o wymiarach 6,50 x 6,50 m; zadaszenie - stałe, przez wysunięty strop nad parterem; lokalizacja - przy gabinecie, wystawa zachodnia i północna.
Nawierzchnia - z płyt betonowych o grubości 4 cm, obrzeże z gotowych krawężników; technologia montażu - na sucho.
Decyzja: Grażyna - Lubię wygrzewać się w słońcu, dlatego projektując dom wspólnie z architektami, ulokowałam główny taras przy południowej elewacji. Mąż woli wypoczywać w cieniu, zadbał zatem o możliwość schronienia się przed gorącem na tarasie, skierowanym na zachód i północ, zadaszonym na stałe przez strop domu. Oczywiście często wypoczywamy razem na tym "moim", dlatego zleciliśmy zamontowanie na nim pergoli, wykonanej z profili aluminiowych, wyposażonej w elektryczną markizę. W lecie często rozwijamy ją do połowy, wtedy ja przebywam w nasłonecznionej strefie, a Tomasz w tej zacienionej. Starannie dobraliśmy też materiały do wykonania nawierzchni. Zależało nam na zastosowaniu wyrobów wytrzymałych i trwałych, których nie trzeba konserwować. Poza tym harmonizujących z nowoczesną bryłą domu i jego kolorystyką, zielenią w ogrodzie. Poczytaliśmy o ich właściwościach, zaletach i wadach. W efekcie na południowy taras przeznaczyliśmy deski z termojesionu, natomiast na zachodnio- północny now...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze