Inaczej się nie da
Nowe domy, stawiane zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, już są energooszczędne. Prawo budowlane określa bowiem m.in. dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła U przegród zewnętrznych, z czego bezpośrednio wynika, jak musi być ocieplona np. ściana o konkretnej konstrukcji. W przypadku budynków starszych, ich ocieplenie wymuszą unijne przepisy. W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada UE porozumiały się co do nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy stare domy trzeba będzie ocieplaćJaki dom jest energooszczędnyIle styropianu na ścianęCzy fundament trzeba ocieplić
Pakiet unijnych aktów prawnych Fit for 55 ma doprowadzić do zmniejszenia emisyjności gospodarki Unii Europejskiej o 55% do 2030 r. (względem roku 1990). To etap pośredni przed zakładanym osiągnięciem neutralności klimatycznej w roku 2050. Bez przeprowadzonej na wielką skalę termomodernizacji, także domów jednorodzinnych, tych celów nie da się osiągnąć.
Unijne raporty pokazują, że budynki odpowiadają za 40% zużycia energii na starym kontynencie i ponad połowę zużycia gazu (głównie do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej). Oraz za 36% emisji gazów cieplarnianych. Przeszło 1/3 budynków w UE ma więcej niż 50 lat, a prawie 3/4 zasobów budowlanych jest nieefektywnych energetycznie. Presja na ich ocieplenie będzie rosnąć.
W dyrektywie budynkowej (właściwie dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków) zapisano, że każ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze