Dobieramy grzejniki

Trudno znaleźć jakiś inny element instalacyjny, który występowałby w tak wielu wielkościach, wzorach, kolorach, jak grzejniki. Co najważniejsze, różnice pomiędzy nimi nie są błahe. Przeciwnie, mają wręcz zasadniczy charakter. Grzejniki charakteryzuje bowiem odmienne nie tylko wygląd i moc, lecz nawet sama zasada działania. Równocześnie nie sposób zaprzeczyć, że także różnice stylistyczne są ogromne.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie są najpopularniejsze rodzaje grzejników
Od czego zależy moc kaloryferów
Jak dobiera się grzejniki w zależności od rodzaju kotła
Czy grzejniki mogą współpracować z pompami ciepła
Jakie są sposoby przyłączania grzejników
Przy całym swoim zróżnicowaniu grzejniki ostatecznie służą temu samemu celowi. Mają efektywnie przekazywać ciepło do pomieszczeń. W modelach wodnych będzie to ciepło niesione przez wodę, którą podgrzewa kocioł lub pompa ciepła. Natomiast w elektrycznych jego źródłem będzie prąd czerpany z sieci.
Ile tego ciepła potrzeba? Przez wiele lat jako punkt wyjścia przyjmowano prosty przelicznik mocy 100 W/m2 powierzchni pokoju. Co oznacza, że grzejnik 1 kW zakładano w pokoju 10 m2. W przypadku tradycyjnych kaloryferów żeliwnych oznaczało to 10 żeberek, popularny był więc także przelicznik 1 żeberko/m2.
DZISIEJSZE STANDARDY
Wymogi odnośnie ocieplenia budynków bardzo się w ostatnich latach zmieniły. W związku z tym w nowych lub zmodernizowanych domach często wystarcza np. o połowę mniejsza moc grzewcza, czyli ok. 50 W/m2. Czy to oznacza, że teraz powinniśmy zakładać dwa razy mniejsze grzejniki, a z tych starych usunąć nawet połowę żeberek? Niekoniecznie. Zmianie uległ bowiem nie tylko standa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
