Renowacja i dekoracja

Zakres remontu ścian zależy od oczekiwanych efektów oraz poziomu prac obejmujących inne elementy. Przy generalnym remoncie, na ogół wymienia się elektrykę, a to wiąże się z kuciem bruzd w ścianach. Zmiana układu pomieszczeń oznacza wyburzanie ścian i stawianie ich w innym miejscu. Drobna kosmetyka przeważnie polega na zmianie koloru farby na przegrodach lub udekorowaniu ich tapetą lub okładziną. W takich pomieszczeniach, jak łazienka i kuchnia, nowe płytki zwykle przykleja się podczas generalnego remontu tych wnętrz.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
W jaki sposób naprawić tynk
Czym wypełnić ubytki i pęknięcia
Jak wyburzyć ścianę działową
Jaki rodzaj farby i tapety wybrać
O czym pamiętać przy przyklejaniu płytek
Do poważniejszych prac, np. wyburzania ścian działowych, najlepiej zatrudnić fachowców. Drobne naprawy ubytków w tynku, malowanie albo tapetowanie można wykonać samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją producentów tych wyrobów.
Przed rozpoczęciem remontu wnętrza, w których będą prowadzone prace trzeba oddzielić od reszty w taki sposób, aby pył i kurz nie rozprzestrzeniały się po całym domu. Należy wynieść meble, odłączyć instalację elektryczną (i wodną w łazience i w kuchni) oraz zabezpieczyć posadzkę grubą tekturą lub płytami drewnopochodnymi (w przypadku wyburzania ścian). Upadające kawałki muru mogą bowiem uszkodzić niechronioną podłogę. Wejścia do sąsiednich pomieszczeń powinno się szczelnie okleić folią budowlaną.
Jeżeli podczas prac trzeba będzie pozbyć się gruzu, trzeba zamówić kontener na odpady tego typu. W zależności od jego pojemności, za wywiezienie gruzu płaci się od kilkuset do nawet 2000 zł.
Żeby usunąć gruz z pomieszczenia, na krawędzi okna montuje się zsuwnię...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
