Tylko z wentylatorami

Obecnie w domach jednorodzinnych spotyka się przede wszystkim dwa rodzaje wentylacji - grawitacyjną oraz z rekuperatorem, czyli mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ta druga ma szereg zalet, jednak przy jej projektowaniu, wykonaniu i użytkowaniu zdarzają się mniej lub bardziej poważne błędy. O czym trzeba wiedzieć, żeby ich uniknąć?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie są rodzaje wentylacji
Co zyskujemy dzięki wentylacji z rekuperatorem
Z jakich elementów składa się centrala oraz instalacja
Dlaczego warto zlecić wykonanie projektu
Jakie są najczęściej spotykane problemy i wątpliwości
Wentylacja to po prostu wymiana powietrza w budynku. Inaczej mówiąc to jego wietrzenie, chociaż większości osób to określenie kojarzy się ze zrobieniem przeciągu przez otwarcie okien lub okien i drzwi. W wentylacji mechanicznej, którą będziemy się tu zajmować, ruch powietrza zapewniają wentylatory. Przede wszystkim to odróżnia ją od tradycyjnej wersji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna ma kilka odmian, jednak w domach jednorodzinnych jest to zwykle tzw. wentylacja z rekuperatorem, czyli nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Ponadto powszechnie stosuje się używane okresowo wentylatory wyciągowe w kuchniach (okapy) i łazienkach.
Najczęściej wietrzone (wentylowane) pomieszczenia dzielimy na dwie grupy. Pierwsza to te, z których usuwamy zanieczyszczone zużyte powietrze - przede wszystkim kuchnie i łazienki. Umownie nazywa się je pomieszczeniami brudnymi. Natomiast druga grupa - pomieszczenia czyste - pokoje mieszkalne, czyli sypialnie, salon, gabinet do pracy, do których doprowadzamy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
