Od studni do kranu
PYTANIE CZYTELNIKA: Chcę zrobić studnię głębinową. Sąsiad z jednej strony działki już taką ma (prawie 30 m głębokości), ale narzeka na bardzo twardą wodę. Ponadto wydajność tej studni jest mała, hydrofor parę razy wyssał wodę niemal do zera. Natomiast z drugiej strony działki jest tylko domek rekreacyjny ze starą studnią z kręgów. I tam, o dziwo, woda jest miękka. Jak to możliwe na tak małym obszarze i jakiej wody mam się spodziewać u siebie? Jak wykonać studnię i instalację? Jak mam dobrać urządzenia do uzdatniania? Bo liczę się z tym, że będzie potrzebne.
ODPOWIADA: JAROSŁAW ANTKIEWICZ
Sposób wykonania studni, dobór rodzaju pompy, typu oraz wielkości zbiornika hydroforowego itd. to kwestie techniczne, ale trzeba dostosować się do konkretnych warunków, choćby wysokości na jakiej znajdzie się lustro wody w studni, czy tego na ile będzie ona wydajna. Ponadto w niektórych sprawach mamy pewną swobodę wyboru - np. założenie dużego zbiornika na wodę ma zarówno dobre, jak i złe strony. Z kolei uzdatnianie również wymaga indywidualnego podejścia, gdyż jego metody muszą być dostosowane do składu wody. W związku z tym pokażemy tu jedynie pewne wytyczne. To jakie rozwiązanie będzie ostatecznie najlepsze, można ustalić dopiero znając konkretne uwarunkowania.
WODA Z RÓŻNYCH WARSTW
Zacznijmy jednak od pierwszego pytania o przyczyny tak dużego zróżnicowania w jakości, czy generalnie w ogóle w składzie wody. Wbrew pozorom opisana tu sytuacja nie tylko nie należy do rzadkości. Przeciwnie - jest wręcz zjawiskiem typowym. Najprawdopodobniej głó...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze