Solidny płot, furtka i brama z napędem
Aranżacja ogrodowej przestrzeni polega nie tylko na zaplanowaniu i założeniu trawnika, posadzeniu roślin, zbudowaniu altany i kupieniu grilla, ale również na wybraniu materiału na nawierzchnie i... ogrodzenie całej posesji. Na to ostatnie trzeba przeznaczyć minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, by wystarczyło na płot, furtkę i bramę wjazdową z napędem.
Urządzenie ogrodu i terenu wokół domu najlepiej powierzyć projektantowi zieleni, który zaplanuje spójną koncepcję, obejmującą między innymi ogrodzenie. Powinno ono bowiem pasować nie tylko do architektury budynku, również do stylu ogrodu. Jeżeli nie chcemy skorzystać z takich usług, przy decydowaniu w kwestii ogrodzenia i materiałów, musimy przestrzegać kilku uniwersalnych zasad.
1. FORMALNOŚCI
Po pierwsze, poznanie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie znajdziemy w nim nakazów, możemy wybrać dowolny płot. Budowy ogrodzenia do wysokości 2,2 m nie trzeba zgłaszać w starostwie. Należy jednak pamiętać, że nie może ono przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicę, nie może zawierać ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m, a brama i furtka nie mogą przy otwieraniu sięgać skrzydłami poza posesję. Ustalenie lokalizacji bramy, a więc i zjazdu z drogi publicznej, może wymagać uzgodnienia z jej zarządcą.
Wygodna f...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze