Szybka budowa
Największą zaletą ścian jednowarstwowych jest szybka budowa. Nie trzeba bowiem mocować dodatkowej warstwy ocieplającej, jak ma to miejsce w przypadku przegród dwu- i trójwarstwowych. Ściany nadają się więc do użytkowania od razu po wzniesieniu. Co ważne, elementy murowe na takie przegrody są dość duże, a przy tym stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce, co również przyspiesza prace.
Określenie technologii budowy ścian i wybór materiałów do ich wzniesienia to jedna z kluczowych kwestii podczas budowy domu. W naszym kraju zdecydowana większość budynków jednorodzinnych ma przegrody murowane, a najczęściej stosowana jest technologia dwuwarstwowa. Polega ona na wzniesieniu muru o grubości 18-25 cm i obłożeniu go izolacją ze styropianu lub wełny mineralnej o grubości 15-25-cm. Metoda ta pozwala wznieść wytrzymałe i ciepłe przegrody i jest świetnie znana fachowcom, dlatego nie dziwi jej popularność.
Ma jednak też pewne mankamenty, jak dość długi czas budowy, utrudnione mocowanie cięższych przedmiotów (np. markiz) do elewacji czy mała odporność na uszkodzenia mechaniczne tynku cienkowarstwowego, którym z reguły wykańczane są tego typu ściany. Przegrody trójwarstwowe, w których ocieplenie osłonięte jest dodatkową murowaną ścianką, mają znacznie bardziej wytrzymałą elewację, ale wznosi się je jeszcze dłużej, a koszt budowy jest dość wysoki.
Może zatem ściany jednowarstw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze