Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatnia od 2018 r.
Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej.
Uzdatnianie: kompaktowy zmiękczacz wody (wymiary 270 × 480 × 804 mm), ze złożem o pojemności 20 l i sterowaniem automatycznym, przepływ nominalny 1,68 m3/h. Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3. Liczba łazienek - 3.
Decyzja: Zastosowanie zmiękczacza zaplanowałem już na etapie projektowania instalacji grzewczej i wodnej. Siostra, mieszkająca po sąsiedzku oraz inni mieszkańcy, narzekali na twardą wodę z wodociągu. Objawiało się to osadzaniem soli mineralnych na wyposażeniu łazienek, czajniku itp. Kolega wspomniał, że przestał mieć problem z kamieniem po dodaniu urządzenia zmiękczającego. Postanowiłem zatem od razu przeciwdziałać takiemu zjawisku, poprosiłem hydraulika do dobranie odpowiedniego automatycznego sprzętu (nie chciałem trudnej obsługi) i montaż. W kotłowni zainstalował kompaktowy jednokolumnowy model, wyposażony w wielodrożny zawór sterujący z kontrolą mikroprocesorową. Zapewnił, że urządzenie charakteryzuje się niskim zużyciem soli do regeneracji złoża jonowymiennego, jego obsługa jest prosta i nieczęsta, został wykonany z materiałów najwyższej jakości.
W zbiorniku, wokół kolumny ze złożem żywicowym, rozpuszcza się sól w pastylkach.
Rady i przestrogi:
- Instalator włączy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze