Woda z dachu
6/2022
17-22 minuty
Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to czym jest wykończony. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach. Można też zastosować system odprowadzania wody opadowej schowany w warstwie ocieplenia lub jako piony wewnętrzne. Wybór materiału jest sprawą drugorzędną. Ważne jest kupienie kompletnego zestawu, z pasującymi do siebie elementami - rynnami, kolankami, hakami - i prawidłowe jego zamontowanie. Należy też pamiętać o instalacji przeciwoblodzeniowej.
Większość inwestorów budujących domy wybiera rynny stalowe albo plastikowe. Różnice właściwości są niewielkie, koszty obu systemów zbliżone. Droższe są mniej popularne rynny aluminiowe, a najdroższe - wykonane z blachy miedzianej i cynkowo-tytanowej. Montaż orynnowania to zadanie dla dekarza. Rynny i rury spustowe mocuje się w pierwszym etapie układania pokrycia dachu. Po skończonej pracy przeprowadza się test szczelności, by upewnić się, że wszystkie elementy są solidnie połączone. W zamieszkałym już domu co najmniej dwa razy w roku sprawdza się stan orynnowania i się je czyści.
JAK POWINNY BYĆ ROZMIESZCZONE RYNNY?
Aby system odprowadzał wodę z dachu sprawnie, trzeba zaplanować odpowiednią liczbę rynien i rur spustowych. Ważny jest też ich przekrój oraz usytuowanie na połaciach. Informacje te powinny znajdować się w projekcie budynku. Parametry orynnowania zależą od wielkości, kształtu i kąta nachylenia dachu. Ze stromych połaci woda spływa szybciej i może piętrzyć się w rynnach, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze