Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

ROMA DIAMOND - nowe ogrodzenie JONIEC®
ROMA Diamond to system modułowych bloczków ogrodzeniowych wyróżniający się charakterystyczną drapaną fakturą powierzchni. Oryginalny biały odcień sprawia, że ogrodzenie wyróżnia się, a posesja nabiera wyjątkowego wyglądu.
Wszechstronna kostka dekoracyjna WENECJA
Optymalne formaty kamieni kostki WENECJA (30 x 20 cm, 20 x 20 cm, 20 x 10 cm i 10 x 10 cm) dają szerokie możliwości aranżowania powierzchni. Kostki doskonale sprawdzają się do aranżowania reprezentacyjnych podjazdów, wejść do domu czy ścieżek wokół posesji i w ogrodzie.
LOCINOX ELECTRADROP znacznie wydłuża żywotność silników do bram skrzydłowych
Automatyczne bramy skrzydłowe z pełnym wypełnieniem stają się trwałym trendem w branży. Wymagają jednak ochrony przed czynnikami ludzkimi, jak i klimatycznymi. Wolno jadący samochód lub silne podmuchy wiatru mogą uszkodzić, a nawet zniszczyć silniki bram.
Kierunek efektywność energetyczna
Dobre okna i drzwi w domu efektywnym energetycznie to konieczność. Przez złej jakości starą stolarkę otworową może uciekać nawet 30% ciepła. Sensownie przeprowadzona termomodernizacja musi być kompleksowa - ocieplenie ścian i dachu, wymiana stolarki otworowej i na koniec instalacja nowoczesnego źródła ciepła. Tylko taki remont poprawi efektywność energetyczną domu.

Projekty domów

HomeKONCEPT 89 G2
Projekt HomeKONCEPT 89 G2 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w renklodach 15
Projekt Dom w renklodach 15 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w szyszkowcach 3
Projekt Dom w szyszkowcach 3 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Prostota górą
Kasia i Darek rozmyślnie wznieśli bryłę o bardzo prostym kształcie, co pozwoliło im osiągnąć efekt minimalizmu, a przy tym obniżyć koszty inwestycyjne. Cieszą się, że na działce podarowanej przez babcię udało się zmieścić parterowy dom z układem funkcyjnym wygodnym dla trzyosobowej rodziny.
Man icon Lilianna Jampolska
Jakość, przestronność, wygoda
Dom Barbary i Dariusza dobrze charakteryzują tytułowe rzeczowniki. Doskonałą jakość właściciele uzyskali m.in. poprzez wybór materiałów z wyższej półki oraz zatrudnienie włoskich projektantów wnętrz. Przestrzeń ulepszyli np. dzięki powiększeniu garażu, natomiast funkcjonalność - m.in. dzięki założeniu nowoczesnych instalacji.
Man icon Lilianna Jampolska
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń.
Juliusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2019 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 235 m2. Ściany - dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i styropianu grafitowego o gr. 20 cm. Wysokość 5,30 m. Elewacje: 1. Tynk cienkowarstwowy, silikonowy, barwiony w masie na kolor biały, faktura tynku baranek 1,5 mm. 2. Wysokoelastyczna okładzina z masy akrylowej wysokiej jakości, zbrojonej siatką z włókna szklanego, imitująca deski o wymiarze 19,5 x 249,5 cm. Podbitka i parapety - z blachy.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2014 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem; powierzchnia 197 m2. Ściany - trójwarstwowe, murowane. Część konstrukcyjna nośna - z bloczków silikatowych o grubości 30 cm. Warstwa ocieplenia - z wełny skalnej (12 cm). Elewacje: 1. Cegła klinkierowa o grubości 7 cm, w kolorze beżowo-szarym. 2. Na garażu i wykuszu w salonie - płyty włókno-cementowe z wierzchem imitującym beton. Cokół - z klinkieru. Orynnowanie - ze stali, zagłębione w elewacji. Parapety - ze stali.
Man icon Lilianna Jampolska
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2017 r.
Dom: murowany, piętrowy z garażem, powierzchnia 211 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 25 cm. Elewacje: 1. Tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. 2. Okładzina z modrzewia syberyjskiego, pomalowana mieszanką lakieru w kolorze palisander i tek. Orynnowanie - chowane. Podmurówka - marmolit (szary). Parapety - stalowe (szare).
Man icon Lilianna Jampolska
Beata i Bartek - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany w master bedroom wykańczali w 2019 r.
Ściany: z ceramiki poryzowanej, wykończone maszynowo tynkiem gipsowym; wysokość do 4 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Emilia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany wykańczała w 2019 roku.
Ściany: dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego i grafitowego styropianu, wewnątrz otynkowane twardą zaprawą gipsową.
Man icon Lilianna Jampolska
Ewa - Czytelniczka Budujemy Dom, ściany wykańczała w 2018 r.
Ściany: dwuwarstwowe, z ceramiki poryzowanej i styropianu „dalmatyńczyk”, otynkowane zaprawą wapienno-cementową i wykończone gładzią gipsową, wysokość 2,90 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Od farb i tapet po okładziny i panele
Do wykończenia ścian najczęściej wykorzystuje się farby i tapety. Jednak obecnie producenci bardzo urozmaicili ofertę okładzin i paneli z drewna, kamienia, ceramiki, gipsu, tworzywa sztucznego, korka itp., więc chętnie stosuje się je do metamorfozy przegród. Po jakie materiały sięgnęli nasi Czytelnicy?
Man icon Lilianna Jampolska
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatnia od 2018 r.
Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej. Uzdatnianie: kompaktowy zmiękczacz wody (wymiary 270 × 480 × 804 mm), ze złożem o pojemności 20 l i sterowaniem automatycznym, przepływ nominalny 1,68 m3/h. Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3. Liczba łazienek - 3.
Man icon Lilianna Jampolska
Aneta - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2013 r.
Woda: przez kilka lat po zamieszkaniu czerpana z studni głębinowej (30 m), popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji. Obecnie ta używana do picia i celów gospodarczych czerpana jest z wodociągu i odprowadzana do kanalizacji, ta do podlewania ogrodu pochodzi ze studni i uzdatnia ją nasza stacja. Uzdatnianie: kolumna filtrująca ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3. Liczba łazienek - 3 i WC.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.
Woda: z wodociągu. Używana do celów gospodarczych i podlewania ogrodu, ta przeznaczona do picia filtrowana metodą odwróconej osmozy. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji. Uzdatnianie: wstępny wymienny filtr mechaniczny (sznurkowy), lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni, za wodomierzem. Stacja odwróconej osmozy, lokalizacja - w kuchni, w szafce pod zlewozmywakiem. Liczba stałych użytkowników - dwoje seniorów. Liczba łazienek - 2 i WC.
Man icon Lilianna Jampolska
Tomek - Czytelnik Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2015 r.
Woda: czerpana ze studni głębinowej. Używana tylko do celów gospodarczych i podlewania ogrodu, wodę do celów spożywczych dowozi profesjonalna firma. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji miejskiej. Uzdatnianie: mały filtr mechaniczny, kolumna z węglem aktywnym, zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3. Liczba łazienek - 2 i WC.
Man icon Lilianna Jampolska
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Pompa ciepła do domu - zalety pomp ciepła typu monoblok
Pompy ciepła to obecnie jedne z najpopularniejszych rozwiązań ogrzewania budynków. Ich popularność wynika zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Czym różnią się pompy ciepła typu monoblok od split? Jakie są zalety takiego rozwiązania pokażemy na przykładzie pompy ciepła HAIER Super Aqua CO+CWU Monoblok.
Energia z powietrza
Do niedawna specjaliści doradzający inwestorom planującym system grzewczy w domu w pierwszej kolejności polecali stosunkowo niedrogie i wygodne w eksploatacji kotły gazowe. Po ostatnich podwyżkach cen gazu coraz więcej argumentów przemawia za pompą ciepła.
Nowe wcielenia gniazdka
Typowe gniazdka i łączniki oświetleniowe z białego tworzywa sztucznego wciąż są popularne. Jednak obecnie stanowią tylko drobną część oferty producentów. Ta obejmuje nie tylko mnóstwo wzorów i kolorów osprzętu, ale także elementy o wiele bardziej zaawansowane pod względem technicznym. Gniazda multimedialne, łączniki dotykowe, przekaźniki, czy wreszcie urządzenia bezprzewodowe coraz częściej pojawiają się w polskich domach.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wielu inwestorów, wiele potrzeb, jedno rozwiązanie. Poznaj rekuperator klasy premium - Komfovent Domekt
W ostatnim czasie rekuperacja w Polsce stała się standardem przy projektowaniu nowych budynków. Ilość informacji, które można odnaleźć w pismach oraz na portalach branżowych jak również na forach internetowych często sprawia, że wybór rekuperatora staje się coraz trudniejszy. Dodatkowo, spora część materiałów ogranicza się do porównywania parametrów, które w rzeczywistości nie zawsze są kluczowe w kontekście wyboru właściwego rozwiązania.
Korzyści z odzysku ciepła
Patentów na oszczędzanie w domu energii jest wiele. Jedne lepsze, inne trochę mniej. Na pewno sprawdzonym sposobem jest wybór takiej wentylacji, która odzyska ciepło z ogrzanego usuwanego powietrza, czyli mechanicznej z rekuperacją. Oprócz profitów finansowych otrzymamy powietrze dobrej jakości. I nie jest to wyłącznie moda, ale wymóg i konieczność naszych czasów.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Czym przykryć dach?
Od kilku lat najpopularniejsze są dachy w grafitowym kolorze - dachówki, blachodachówki, blachy płaskie układane na rąbek. Producenci oferują też gonty bitumiczne, strzechę i łupek, ale te materiały rzadko są wybierane przez budujących swoje domy. Rodzaj pokrycia dobiera inwestor razem z architektem wykonującym projekt. Za prawidłowe jego ułożenie odpowiada dekarz. Warto poszukać doświadczonej i sprawdzonej ekipy, bo naprawa fuszerek na dachu jest kłopotliwa i droga.
Man icon Joanna Dąbrowska
Woda z dachu
Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to czym jest wykończony. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach. Można też zastosować system odprowadzania wody opadowej schowany w warstwie ocieplenia lub jako piony wewnętrzne. Wybór materiału jest sprawą drugorzędną. Ważne jest kupienie kompletnego zestawu, z pasującymi do siebie elementami - rynnami, kolankami, hakami - i prawidłowe jego zamontowanie. Należy też pamiętać o instalacji przeciwoblodzeniowej.
Inteligentna? I to bardzo. Stacja do ładowania aut elektrycznych Fronius Wattpilot
Niemal z każdym dniem pojawiają się na rynku coraz to nowsze rozwiązania. A im większy mamy wybór, tym bardziej rosną nasze oczekiwania. Chcemy bowiem sięgać po to, co innowacyjne, trwałe oraz przyjazne w obsłudze. Wprawdzie stacje do ładowania aut elektrycznych są już produktem dobrze znanym, ale Fronius Wattpilot, pod względem nowych możliwości, idzie mocno pod prąd. Czym konkretnie mogą się cieszyć użytkownicy aut elektrycznych decydując się właśnie na tą stację?
Fotowoltaika po zmianach
Fotowoltaika to na rynku domów jednorodzinnych największy przebój i najgorętszy temat ubiegłego roku. Atrakcyjny system rozliczeń i rządowe dopłaty sprawiły, że prawie każdy chciał mieć na dachu panele PV. Jesienią i zimą instalatorzy nie nadążali z robotą, bo po 1 kwietnia zasady rozliczeń z zakładami energetycznymi miały się zmienić na mniej korzystne. Tak też się stało, ale ponieważ prąd wciąż drożeje, fotowoltaika z pewnością nadal będzie się opłacać.
Man icon Janusz Werner
Ogrzewanie domu i wody gazem
Przy wybieraniu kotła gazowego często zastanawiamy się, czy zamontować urządzenie jednofunkcyjne z zasobnikiem na ciepłą wodę, czy może dwufunkcyjny model przepływowy. Jak się okazuje, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Podejmując decyzję powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników, w tym wielkość domu, liczbę znajdujących się w nim ujęć wody, ich lokalizację oraz własne przyzwyczajenia i oczekiwania.
Man icon Tomasz Wojciuk
Drewno kontra kompozyt
Drewno i elementy kompozytowe je naśladujące są obecnie najbardziej popularnymi (poza kostką i płytami betonowymi) materiałami na nawierzchnię tarasu. Oba rodzaje „desek” mają podobne właściwości i wygląd. Poza tym są trwałe, odporne na działanie słońca, wody i różnice temperatury. Drewno należy jednak systematycznie konserwować. Elementów z kompozytu nie trzeba odnawiać.
Man icon Joanna Dąbrowska
Skrojony na miarę - hybrydowy system alarmowy
Wybór odpowiedniej centrali alarmowej sprawia, że do naszego systemu możemy w dowolnym momencie dołączać urządzenia zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Instalacja hybrydowa zapewnia skuteczną ochronę nadzorowanego obiektu, a przy tym umożliwia bezproblemowe i rozłożone w czasie dokonywanie zmian w projekcie instalacji.
Na dwa sposoby
Podstawowa różnica między instalacją alarmową przewodową i bezprzewodową sprowadza się do sposobu, w jaki komunikują się między sobą ich elementy. W systemach przewodowych poszczególne urządzenia łączą przewody, w alarmie bezprzewodowym komunikacja odbywa się drogą radiową - urządzenia nie są ze sobą fizycznie połączone. Co ważne dla użytkownika - funkcjonalność (czyli np. sposób reakcji na zdarzenie) obu systemów nie różni się, można je też ze sobą łączyć.
Man icon Janusz Werner
Szybka budowa
Największą zaletą ścian jednowarstwowych jest szybka budowa. Nie trzeba bowiem mocować dodatkowej warstwy ocieplającej, jak ma to miejsce w przypadku przegród dwu- i trójwarstwowych. Ściany nadają się więc do użytkowania od razu po wzniesieniu. Co ważne, elementy murowe na takie przegrody są dość duże, a przy tym stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce, co również przyspiesza prace.
Man icon Norbert Skupiński
Klimatyzator z nowoczesną technologią oczyszczania powietrza
HAIER - czołowy producent systemów klimatyzacji i pomp ciepła wprowadził na rynek klimatyzator EXPERT Plus, urządzenie z zaawansowanymi technologiami oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii, zamknięte w nowoczesnej konstrukcji - łatwej do montażu i dalszego serwisowania. Idealne rozwiązanie zarówno do mieszkania, domu jednorodzinnego, jak i salonu kosmetycznego czy restauracji. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie oprócz wydajnego chłodzenia i grzania ważne są funkcje prozdrowotne, które zapewnią zdrowe i czyste powietrze.
Nowe modele klimatyzacji na lato 2022
Ciekawe rozwiązania klimatyzatorów z funkcją pompy ciepła w Daikin
Idealna na upał
To już ostatni dzwonek, by pomyśleć o montażu klimatyzacji w tym sezonie, jeśli chcemy jeszcze tego lata cieszyć się przyjemnym chłodem. Nawiew 3D lub 4D, lampy VUV-C, panel w wykończeniu matowym lub obudowa pokryta materiałem tekstylnym, funkcje podnoszenia komfortu, generator zimnej plazmy… tym kuszą sprzedawcy. O co w tym chodzi i co jest dla nas ważne?
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Tynki i nie tylko
Ściany wewnętrzne pokrywane są zazwyczaj warstwą tynku, który wyrównuje je, pozwala na ukrycie np. instalacji elektrycznej i stanowi podłoże pod farby, płytki ceramiczne lub tapety. Rodzaj tynku trzeba dobrać w zależności od rodzaju pomieszczenia, tego, jak wykonana jest ściana i jak chcemy ją ostatecznie wykończyć.
Zbiorniki bez rządowego wsparcia
Ta wiosna, podobnie jak kilka poprzednich, jest bardzo sucha. Susza w pierwszych miesiącach roku, i to kolejny rok z rzędu, uświadamia nam, że Polska ma problem z niedoborem wody. Tym istotniejsze jest właściwe gospodarowanie deszczówką. Niestety, wbrew zapowiedziom, nie będzie nowej edycji rządowego programu Moja Woda, wspomagającego budowę przydomowych instalacji zatrzymujących wodę opadową.
Man icon Janusz Werner
Dom, działka, gastronomia. Ogrzewacze pojemnościowe wody STIEBEL ELTRON
Gdy potrzebujesz szybko dużej ilości ciepłej wody najlepszym wyborem są pojemnościowe ogrzewacze wody, które przechowują ją w temperaturze do 85°C. STIEBEL ELTRON oferuje szeroką gamę urządzeń o pojemności od 5 aż do 1000 litrów, które są dedykowane do gospodarstw domowych, do domków letniskowych, małej gastronomii lub w przypadku większego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Ciepła woda w kuchni, łazience czy w budynku mieszkalnym to komfort. Wybierz niemiecką jakość i produkt pierwszej klasy.
Ciepła woda na żądanie
Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) jest niezbędna w każdym domu - w przeciętnym zużywa się jej nawet kilkaset litrów na dobę. Można ją przygotowywać na kilka sposobów, a jednym z nich jest zastosowanie przepływowego albo pojemnościowego podgrzewacza. Czym się różnią te urządzenia i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Man icon Norbert Skupiński
Istotny element budynku
Oferta rynkowa bram jest bardzo szeroka, co niekoniecznie ułatwia wybór. Mają one różną konstrukcję, parametry termoizolacyjne, antywłamaniowe, sposób otwierania, a także stylistykę. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są modele otwierane do góry - segmentowe oraz uchylne.
Błyskawiczny efekt
W dobie rosnących kosztów robocizny coraz więcej osób budujących domy poszukuje takich rozwiązań, które pozwalają skrócić czas prac do minimum. Jednym z nich są stropy prefabrykowane, które przygotowuje się w fabryce i dostarcza na teren inwestycji gotowe do montażu. Ten etap trwa zaś zwykle zaledwie kilka godzin.
Man icon Norbert Skupiński
Ładne i praktyczne
Z armatury korzysta się praktycznie przy każdej wizycie w kuchni i w łazience. Powinna być zatem wygodna w użyciu i bezawaryjna. Warto wybierać produkty wyższej jakości, które nie będą sprawiać problemów i pomogą oszczędzać wodę. Przeważnie mają one także lepiej dopracowane wzornictwo.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nowy standard
Miski ustępowe, bidety i pisuary zawieszone na stelażu ukrytym w ścianie to obecnie standard. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka wygląda nowocześnie i łatwo się ją sprząta.
Man icon Norbert Skupiński
Pora na nową stolarkę
Najbliższy sezon grzewczy mocno uderzy nas po kieszeni, to pewne. Czy można spróbować jakoś ograniczyć wydatki na ogrzewanie? Tak, zmniejszają je wszelkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne, także wymiana starych okien i drzwi wejściowych. Decydując się na nią teraz, zdążymy przed mrozami. Żeby ograniczyć koszty inwestycji, skorzystajmy z państwowych dopłat.
Man icon Janusz Werner
Slim Box. Nowa wersja systemu przeznaczonego do zabudowy szuflad SB HD
Ciesząca się uznaniem i powodzeniem seria Slim Boxów niezmiennie od lat jest absolutnym bestsellerem sprzedaży w firmie Amix. Ofertę firmy wzbogaciła nowa wersja systemu przeznaczonego do zabudowy szuflad - SB HD. System, w którym frezowanie dna szuflady jest zbędne. Wsuwając dno w boki eliminujemy jego wystawanie poza obrys szuflady. Takie rozwiązania pozwalają maksymalnie wysunąć szufladę na zewnątrz w celu pełnego wglądu do jej zawartości, a ciche domykanie sprawia, że użytkowanie szuflad jest bardziej komfortowe.
Jaka powinna być kuchnia idealna?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, które urządza się raz na wiele lat. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby w pełni spełniała nasze oczekiwania zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Nie warto oszczędzać ani na zabudowie kuchennej, ani na wyposażeniu szuflad i szafek. Znajdujące się w nich okucia i systemy nie tylko zapewniają bowiem płynną pracę mebli, ale też porządkują przestrzeń, co bardzo ułatwia wykonywanie codziennych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków.
Man icon Tomasz Wojciuk
Do ochrony przed nadmiarem słońca
Wiosna i lato to pory roku, kiedy z wielką ochotą korzystamy z ciepłych dni, spędzając wolny czas w ogrodzie i na tarasie. Intensywne słońce może jednak być uciążliwe, gdy przebywamy w domu, bo w przegrzanych pomieszczeniach ciężko się pracuje i odpoczywa. Niedogodności te można ograniczyć poprzez zamontowanie na oknach różnego typu osłon. Najskuteczniejsze są te zewnętrze - rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Po przysłonięciu nimi okien w upalny dzień, nie tylko zapewnia się komfort mieszkańcom, ale też ogranicza konieczność używania klimatyzacji.
Man icon Joanna Dąbrowska
Reminiscencje z Bieszczadów i Korei
Projektantka ogrodu Kasi i Jacka połączyła w intrygującą całość elementy przypominające przyrodę rodzimych Bieszczadów i dalekowschodniej Korei Południowej. Aranżację zrealizowała na bardzo małej działce.
Man icon Lilianna Jampolska
Solidny płot, furtka i brama z napędem
Aranżacja ogrodowej przestrzeni polega nie tylko na zaplanowaniu i założeniu trawnika, posadzeniu roślin, zbudowaniu altany i kupieniu grilla, ale również na wybraniu materiału na nawierzchnie i... ogrodzenie całej posesji. Na to ostatnie trzeba przeznaczyć minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, by wystarczyło na płot, furtkę i bramę wjazdową z napędem.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wygodny dojazd zimą
Elektryczne systemy grzewcze to skuteczna metoda utrzymania nawierzchni chodników, podjazdów i przejść w stanie zapewniającym bezproblemowe i bezpieczne poruszanie się.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu i schodów
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na początku budowy i zastanawiam się, czy nie pokusić się o założenie ogrzewania przeciwoblodzeniowego na schodach i podjeździe. Tym bardziej, że zjazd do garażu będzie lekko zagłębiony. Takie ogrzewanie mamy założone w firmie, w której pracuję i w czasie mrozów super się sprawdza. Czy ten pomysł ma sens, a jeśli tak, to na co zwrócić uwagę przy jego realizacji?
Układanie paneli podłogowych
PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się nad wyborem materiału na podłogę do mojego domu. Zauważyłem, że obecnie bardzo popularne są panele, których największą zaletą jest, zdaje się, prosty montaż. Czy takie wykończenie podłogi to dobry pomysł i czy dam radę samodzielnie je ułożyć?
Zadaszenie czy zacienienie tarasu?
PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się nad dodaniem nad tarasem rozwijanej markizy albo jakiegoś stałego dachu. Bardzo lubimy spędzać czas na wolnym powietrzu, jednak nasz taras jest na tyle mocno nasłoneczniony, że w środku dnia latem nie bardzo daje się na nim wytrzymać. Kusi mnie też możliwość korzystania z tarasu w czasie deszczu. Czytałem już sporo w Internecie, ale dalej mam wątpliwości jaki wariant osłony lub zadaszenia będzie najlepszy.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT