Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.
Woda: z wodociągu. Używana do celów gospodarczych i podlewania ogrodu, ta przeznaczona do picia filtrowana metodą odwróconej osmozy. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji.
Uzdatnianie: wstępny wymienny filtr mechaniczny (sznurkowy), lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni, za wodomierzem. Stacja odwróconej osmozy, lokalizacja - w kuchni, w szafce pod zlewozmywakiem. Liczba stałych użytkowników - dwoje seniorów. Liczba łazienek - 2 i WC.
Decyzja: Rafał - Kiedy wyposażaliśmy nowy dom, z przyłączem do sieci wodociągowej, wiedzieliśmy, że warto założyć za wodomierzem choćby jeden prosty filtr mechaniczny. Wybraliśmy wkład sznurkowy, bo jest tani i łatwo go wymieniać, a co najważniejsze - dobrze zbiera rdzę, drobiny piasku itp. zanieczyszczenia, które wpadają do wody podczas awarii sieci lub dodawania do niej nowych przyłączy (w okolicy buduje się dużo nowych obiektów). Jeżeli chodzi o filtr kuchenny, to zastosowaliśmy go… z przyzwyczajenia. Mieliśmy taki (oraz kolumny ze złożem odmanganiającym i odżelaziającym) w poprzednim domu, w którym korzystaliśmy ze studni i szamba. Musieliśmy zatem porządnie uzdatniać wodę i ciągle obserwować jej parametry, bo w pobliskich okolicznych ujęciach pojawiały się nawet chorobotwórcze bakterie z rodzaju Coli i groźne zanieczyszczenia z pól uprawnych. Z takim doświadczeniem, przy wybieraniu obecnej lokalizacji, szczególnie uważaliśmy na dostęp do wodociągu i kanalizacji zbiorczej. Chocia...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze