Kup teraz Budujemy Dom za 9,95 zł lub i czytaj za darmo!
Budujemy Dom
Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Kosztorys ogólny

Drogi Czytelniku!
Oddajemy w Twoje ręce jubileuszowe wydanie DOM POLSKI 2020. To już 15. edycja – poprzednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Do redakcji dotarło wiele maili i listów od Czytelników zadowolonych z tej kompleksowej publikacji.

Zanim zaczniesz budowę domu

Czas przygotowań
Budowa domu to spore wydatki i zwykle równie duży stres. Można je ograniczyć, dobrze się do niej przygotowując. Przygotowania powinny obejmować dokładną analizę własnych potrzeb, stosowny do nich wybór działki i projektu domu, zabezpieczenie finansowania, umówienie sprawdzonych wykonawców przynajmniej do stanu surowego. Większość kluczowych decyzji (wielkość budynku, technologia budowy, itp.) podejmuje się na długo przed rozpoczęciem prac - zmienianie ich później rodzi komplikacje i dodatkowe koszty.
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!

Stan surowy - podstawy

Szybki efekt
Po krótszych lub dłuższych przygotowaniach budowa rusza. Ten etap naprawdę uraduje inwestora - postęp prac jest szybki, efekty spektakularne. Nawet w najbardziej czasochłonnej, a w Polsce wybieranej najczęściej technologii murowanej, dom da się postawić w kilkanaście tygodni. Oczywiście, jeśli dysponujemy solidną ekipą i pieniędzmi.
Nasz kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego zamkniętego wraz z ociepleniem to ok. 250.000 zł.
Kluczowy element budynku
Na fundamencie opiera się cały dom, dlatego w każdym budynku pełni on kluczową rolę. Inwestorzy najczęściej wybierają tradycyjne fundamentowanie - ławę wykonaną z betonu wzmocnionego zbrojeniem. Innym, mniej popularnym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa, która doskonale sprawdza się na działkach z gruntem o słabszej nośności.
LEGALETT - nowoczesny fundament płytowy z gwarancją na długie lata
Płyta fundamentowa to obecnie wiodące na rynku rozwiązanie zastępujące tradycyjne ławy fundamentowe. Płyta Fundamentowa LEGALETT to rozwiązanie łączące optymalną konstrukcję fundamentu z nowoczesnymi i ekonomicznymi technologiami dedykowana klientom, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, solidność i energooszczędność.
Man icon Artykuł promocyjny
Jakie powinny być ściany?
Na forach internetowych o tematyce budowlanej nie brakuje dyskusji poświęconych wyborowi materiału, z jakiego powinny być wykonane ściany. Nic dziwnego, w końcu od rodzaju budulca w dużej mierze zależy komfort mieszkania w domu. Nie mniejsze znaczenie ma wybór optymalnej technologii budowy przegród. W tym artykule pomagamy usystematyzować wiedzę na ten temat.
Nie tylko wizytówka
Elewacja domu to element, który od razu rzuca się w oczy. Jest więc niejako wizytówką budynku. Nie pełni jednak wyłącznie funkcji ozdobnej - jej bardzo ważnym zadaniem jest ochrona muru przed czynnikami atmosferycznymi.
Tynk kwarcowy, czyli czym zastąpić klasyczne tynki o strukturze „baranka”
Systemy ociepleń elewacji budynków, oparte o płyty styropianowe czy też wełnę mineralną, okazały się być prawdziwą rewolucją początku lat 90-tych w polskim budownictwie. Rynkowy sukces tego typu rozwiązań związany był z faktem, iż ówczesne budownictwo nie gwarantowało odpowiedniej termoizolacji, a docieplenie realnie i znacznie obniżało koszty ogrzewania. Siłą rzeczy rola końcowej warstwy przypadła cienkowarstwowym tynkom mineralnym i akrylowym, a później już rozpoczął się okres ogromnej popularności tynków silikatowych, silikatowo-silikonowych i silikonowych. Estetyka wspomnianych tynków stała się standardem, jednocześnie nie zapewniając specjalnie spektakularnego efektu dekoracyjnego. Odpowiedzią na ową „nudę elewacyjną” okazał się być m.in. Tynk kwarcowy marki Francesco GUARDI Collezione - polskiego producenta LAKMA SAT.
Man icon Artykuł promocyjny
Przegrody poziome
Stropy pełnią w każdym budynku ważną rolę. Oddzielają kondygnacje oraz przenoszą obciążenia - własne, użytkowe oraz warstw podłogowych i ścian działowych. Strop może być również tarczą usztywniającą całą konstrukcję budynku, gdy spina wszystkie ściany nośne, a także przenosić część sił wywieranych przez dach.
RECTOR - nowoczesne systemy stropowe sprężone
Zastosowanie belek sprężonych w budownictwie jednorodzinnym mocno zmieniło postrzeganie stropów gęstożebrowych. Większa nośność, duże rozpiętości i brak spękań w trakcie użytkowania sprawiły, że stropy te są cenione przez projektantów, wykonawców i inwestorów. Wysoka jakość produktów poparta jest ponad 60-letnią obecnością stropów na rynkach europejskich. Już ponad 7 milionów osób stąpa po stropach RECTOR.
Man icon Artykuł promocyjny
W zależności od specyfiki przegrody
Stosowane w budownictwie materiały ociepleniowe bardzo różnią się od siebie właściwościami i sprawdzają się w odmiennych warunkach. Dlatego ważne jest, by izolację dobrać do specyfiki przegrody.
To, co na górze
Podczas planowania dachu trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od określenia jego kształtu, poprzez sposób wykonania konstrukcji, wybór materiałów na pokrycie, aż po dobór odpowiedniego orynnowania.
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
Folie izolacyjno-budowlane to grupa wyrobów służących do szeroko rozumianej izolacji stosowanej w budownictwie. Wyroby Marma Polskie Folie z tej grupy są stosowane w obiektach od fundamentów po dach. Spełniają rolę izolacji przeciwilgociowej (folie Izol Bud), antykondensacyjnej (Vapour Regulator) oraz aktywnego odprowadzania pary wodnej (wysokoparoprzepuszczalne membrany Dachowa oraz Ekrany Dachowe).
Man icon Artykuł promocyjny
Droga dla naturalnego światła
Okna to niezbędny element każdego domu. Nie tylko zapewniają dopływ do budynku naturalnego światła, ale także pełnią ważną funkcję architektoniczną.
Widne poddasze
Nie ma lepszego sposobu na doświetlenie poddasza niż zamontowanie na tej kondygnacji okien dachowych. Ważne tylko, by dobrać stolarkę o odpowiednich parametrach i właściwie ją rozmieścić na połaci dachowej.
Osłony okienne
Osłony okienne mogą pełnić różne role. Jedne tylko chronią wnętrza domu przed przegrzaniem, inne stanowią dodatkowo barierę dla hałasu albo włamywaczy. O niektórych modelach trzeba pomyśleć już na etapie stanu surowego.
Zewnętrzna bariera
Drzwi zewnętrzne powinny stanowić barierę akustyczną i chronić przed intruzami. Jeżeli w domu nie zaplanowano przedpokoju ani wiatrołapu, ich rolą jest też zatrzymywanie ciepła w budynku. Dlatego materiał, z jakiego są wykonane, musi być solidny i trwały. Nie zapominajmy też o estetyce - w końcu drzwi to jedna z wizytówek domu.
Wjazd do garażu
Brama garażowa powinna spełniać szereg wymagań. Poza komfortem i bezpieczeństwem użytkowania garażu, istotne jest też zminimalizowanie strat ciepła w tym pomieszczeniu, a także zabezpieczenie go przed włamaniem.
Domowa infrastruktura
Dom już stoi. A właściwie to mamy surowe ściany, strop i dach. Zanim przystąpimy do wykańczania trzeba ułożyć rozmaite instalacje. Przecież nie da się mieszkać bez wody, prądu, ogrzewania, świeżego powietrza! Ta techniczna strona naszego domu dla większości osób nie jest specjalnie ciekawa ale to właśnie od niej zależeć będzie komfort mieszkania. A ponadto wysokość przyszłych rachunków.
Nasz kosztorys - wydatki na instalacje
Według redakcyjnego kosztorysu wykonanie instalacji to ok. 63 000 zł.
Skuteczna wymiana powietrza
Wymiana powietrza jest niezbędna w każdym domu. Zużyte zawiera bowiem dużo wilgoci, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Coraz więcej inwestorów decyduje się też na klimatyzację, która zapewnia komfort w upalne dni, których ostatnio nie brakuje.
Darmowa energia wokół nas
Pompy ciepła zyskują na popularności. Wynika to nie tylko z rosnących cen energii, ale także spadku cen tego typu urządzeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej Polaków przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę kwestię ekologii.
Pompy ciepła HEWALEX
Podczas budowy domu, inwestor zawsze musi zmierzyć się z wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór rodzaju ogrzewania. Możliwości jest wiele, a dostępność różnych rozwiązań na rynku bardzo duża. Przed podjętą decyzją warto zastanowić się jakie możliwości mamy w danej lokalizacji oraz jaki system będzie dobry dla naszego obiektu. W następnej kolejności warto przeliczyć koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne i przeanalizować dane rozwiązanie w perspektywie dłuższego czasu użytkowania.
Man icon Artykuł promocyjny
Ciepła woda na wyciągnięcie ręki - pompy ciepła COMBO do c.w.u.
Zapewnienie odpowiednich parametrów temperaturowych ciepłej wody użytkowej jest jednym z głównych gwarantów uzyskania komfortu w gospodarstwie domowym. Zastosowanie nowoczesnych pomp ciepła COMBO daje taką możliwość. Rozwiązanie monoblokowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń instalacyjną, a technologia Plug&Play umożliwia szybkie i bezproblemowe podłączenie oraz uruchomienie urządzenia.
Man icon Artykuł promocyjny
Komfort w wersji maksymalnie kompaktowej. Premiera pompy ciepła maxima compact zintegrowanej ze zbiornikiem
Gruntowe pompy ciepła z serii Maxima są marką samą w sobie. W ostatnich dwóch latach zgarnęły liczne nagrody branżowe przyznawane najnowocześniejszym, innowacyjnym i ekologicznym urządzeniom grzewczym w Polsce. Do długiej listy zalet Maximy należy dopisać kolejną - producent, polska firma Galmet, przygotowała trzy modele tej pompy ciepła zintegrowane ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej. To niezwykle skuteczne urządzenie będzie nosiło nazwę Maxima Compact i właśnie trafiło do sprzedaży.
Man icon Artykuł promocyjny
Z grzejników lub z podłogi
Tradycyjne grzejniki czy nowoczesne ogrzewanie podłogowe? O tym, jak rozprowadzić ciepło w budynku, najlepiej zdecydować na etapie jego projektowania.
Grzejniki do pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych - REGULUS®-system - niskotemperaturowe grzejniki na czasie
Ile godzin w ciągu doby i o jakiej porze przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To tylko jedno z ważnych pytań, które powinien sobie zadać każdy użytkownik.
Man icon Artykuł promocyjny
Korzyści ze słońca
Ceny energii ciągle rosną, warto więc szukać alternatywnych źródeł, zapewniających w domu ciepło. Jednym z nich są kolektory słoneczne i ogniwa PV, dzięki którym można pozyskać darmową energię ze słońca.