Dobrana para
Dom Polski 2020
23-28 minut
Komin służy do odprowadzenia zużytego powietrza i gazów powstających w procesie spalania. Między innymi z kominka, który instaluje się obecnie niemal w każdym domu. Oba elementy stanowią więc nierozłączną parę.
O sposobie ogrzewania oraz wentylacji domu najlepiej zadecydować jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Ułatwi do dobranie optymalnej wielkości i rodzaju komina, a także jego najlepsze umiejscowienie. Podobnie jest z kominkiem, który może stanowić przede wszystkim dekorację salonu, lub też być ważnym źródłem ogrzewania całego budynku.
JAK ZBUDOWANY JEST KOMIN?
Zużyte powietrze, dym i spaliny wyprowadzane są z budynku przez kilka kanałów kominowych. Wentylacyjne służą do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wymiary to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm). Dymowe przeznaczone są do podłączenia kotłów węglowych, kominków oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Przeważnie mają średnicę 15, 18 lub 20 cm. Z kolei kanały spalinowe wykorzystywane są do podłączenia kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. Zazwyczaj mają niewielką średnicę, np. 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła.
Zaleca się...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze