Tynk i co potem?
Dom Polski 2020
23-28 minut
Tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian wewnętrznych. Potem można poprzestać na malowaniu, albo zdecydować się na jakąś okładzinę, np. drewnianą albo ceramiczną. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Farba, tapeta, a może efektowna okładzina ścienna? Decyzję o wykończeniu ścian warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego właściwości użytkowych oraz stanu przegród, które mają być nim udekorowane.
NA POCZĄTEK - TYNKOWANIE
Obłożenie tynkiem to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony sposób wykończenia gołych murów. Najczęściej stosuje się trzy typy wyrobów:
tynki tradycyjne - są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i długotrwałe zawilgocenie. W warstwie wyprawy można ukryć przewody elektryczne. Stanowi ona też doskonały podkład pod okładziny ceramiczne. Masę można przygotować na miejscu (mieszając poszczególne składniki z wodą) lub dodać wodę do gotowej suchej zaprawy. Nakładanie tynku jest dość czasochłonne i wymaga sporego doświadczenia. Prace przeprowadza się warstwowo. Pierwsza warstwa (tzw. kontaktowa) to obrzutka, której zadaniem jest zapewnienie dobrej przyczepności. Obrzutkę pokrywa się następnie narzutem grubości 1-1,5 cm, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze