Podjazd i trakty piesze
Dom Polski 2020
17-22 minuty
Przed laty trakty piesze wokół domu i podjazd do garażu wykonywano głównie z wylewanego betonu. Obecnie polski krajobraz zdominowany jest przez kostkę brukową, ale to nie jedyny sposób na zaaranżowanie otoczenia budynku.
Planując nawierzchnię wokół domu należy zwrócić uwagę, aby była stabilna, komfortowa w użytkowaniu i dobrze komponowała się z otoczeniem domu. Przy rozmieszczaniu traktów komunikacyjnych w ogrodzie można skorzystać z usług architekta krajobrazu. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek, z pomocą przyjdą nam producenci nawierzchni ogrodowych, którzy przy zakupie materiałów oferują bezpłatne projekty lub programy do aranżacji posesji.
Najważniejsze jest określenie położenia i wielkości podjazdu dla samochodu oraz chodników. Choć obszerne place ułatwiają manewrowanie autem, nie są wskazane na mniejszych działkach, na których mogłyby zdominować otoczenie domu. Przyjmuje się, że minimalna szerokość podjazdu to 3 m, a długość 6 m. Wygodny chodnik łączący furtkę z wejściem do domu powinien mieć 1,2-1,5 m szerokości, natomiast ścieżki w ogrodzie mogą być węższe - zazwyczaj wystarczy 0,8-1 m. Powinny one prowadzić wszędzie tam, gdzie często się chodzi - w kierunku grilla, altany, dom...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze