W górę i w dół
Dom Polski 2020
17-22 minuty
Schody umożliwiają komunikację pomiędzy kondygnacjami, a dobrze zaplanowane i wykonane mogą być dodatkowo ozdobą domu. O ich usytuowaniu i wyborze materiału, z jakiego będą zrobione, należy pomyśleć już na etapie planowania budynku, ponieważ informacje dotyczące schodów zawarte są w projekcie budowlanym.
Schody można wykonać z wielu materiałów. Najpopularniejsze są biegi żelbetowe, wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego. Schody gotowe z drewna, stali czy szkła montuje się natomiast w trakcie wykańczania wnętrz. Materiał to nie jedyny wyróżnik - biegi mogą mieć też różną konstrukcję i kształt. Niezależnie od wyboru, muszą spełniać dwa warunki - przemieszczanie się po nich powinno być bezpieczne i wygodne.
WYGODA KORZYSTANIA
Dla wygody przemieszczania należy zachować nieparzystą liczbę stopni. Zaleca się, aby w jednym biegu (ciągu prowadzącym w jednym kierunku) było ich maksymalnie 17, jednak tak długi bieg niejednego zmęczy. Lepiej, gdy schody są podzielone spocznikiem (podestem). Nie trzeba go planować dokładnie w połowie (czasem brak na to miejsca), jednak minimalna liczba stopni w jednym biegu to 3. Jeśli będzie ich mniej, staną się przyczyną potknięć. Gdy przestrzeń jest duża, można zaplanować dwa spoczniki - w 1/3 i w 2/3 biegu. Szerokość spocznika nie może b...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze