Dodawanie i dzielenie
Dom Polski 2020
17-22 minuty
Ściany działowe wykonuje się przeważnie jako szkieletowe albo murowane. Wybór technologii zależy nie tylko od preferencji inwestora, ale również od umiejscowienia przegród. Na parterze bez problemu wzniesiemy ścianę z cegły. Na piętrze, ze względu na ciężar tego materiału, lepiej zaplanować systemy lekkiej zabudowy.
Rolą ścian działowych jest - jak wskazuje nazwa - podział wnętrz domu na pomieszczenia. Ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku, co nie znaczy, że podczas budowy nie można dokonywać pewnych modyfikacji. Ponieważ jednak przegrody stanowią obciążenie dla stropu, każda zmiana powinna być skonsultowana z konstruktorem.
RÓŻNE TECHNOLOGIE
Ściany działowe, w przeciwieństwie do konstrukcyjnych, nie przenoszą obciążeń budynku, ale często muszą wytrzymać ciężar zawieszanych przedmiotów. Pod tym względem najlepsze są przegrody murowane, które bez problemu utrzymają wiszące szafki, półki, zapewniając większą swobodę aranżacji wnętrz. Ich zaletą jest też to, że stanowią skuteczną barierę przed hałasem. Niestety, cegły czy bloczki są ciężkie, dlatego najlepiej zaplanować je na parterze, na podłodze na gruncie, która na ogół bez problemu przenosi obciążenie. Minusem tej technologii jest także czasochłonność. Ściany murowane wymagają wykończenia tynkiem, a wysychanie zarów...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze