Z grzejników lub z podłogi
Dom Polski 2020
23-28 minut
Tradycyjne grzejniki czy nowoczesne ogrzewanie podłogowe? O tym, jak rozprowadzić ciepło w budynku, najlepiej zdecydować na etapie jego projektowania.
Zarówno grzejniki, jak i podłogówka, mają swoich zwolenników. Największą zaletą grzejników jest to, że szybko się nagrzewają (i stygną), zatem w krótkim czasie mogą zmienić temperaturę w pomieszczeniach. Z kolei ogrzewanie podłogowe gwarantuje równomierny rozkład ciepła w całym wnętrzu. Aby wykorzystać zalety obu rozwiązań, najlepiej zdecydować się na instalację mieszaną.
RODZAJE GRZEJNIKÓW
Informacje na temat typu i mocy grzejników powinny być zawarte w w projekcie budowlanym domu. Do wyboru są grzejniki wodne i mniej popularne - elektryczne.
Najpopularniejszy rodzaj urządzeń wodnych to modele płytowe. Wytwarzane są ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego. Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do tej, jaką ma woda płynąca w instalacji. Nie nadają się jednak do instalacji grawitacyjnych, ze względu na duże opory hydrauliczne oraz otwartych, w których woda grzewcza ma kontakt z powietrzem (korozja)...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze