Przegrody poziome
Dom Polski 2020
17-22 minuty
Stropy pełnią w każdym budynku ważną rolę. Oddzielają kondygnacje oraz przenoszą obciążenia - własne, użytkowe oraz warstw podłogowych i ścian działowych. Strop może być również tarczą usztywniającą całą konstrukcję budynku, gdy spina wszystkie ściany nośne, a także przenosić część sił wywieranych przez dach.
Wybór systemu stropowego nie jest łatwy. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się bowiem różne technologie, a każda ma zalety i wady. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rozwiązań - w końcu wymiana stropu, w przeciwieństwie np. do dachu, należy do rzadkości.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Ze względu na to, że musi przenieść obciążenia ścian działowych, warstw podłogowych, mebli, sprzętów i chodzących po nim ludzi, każdy strop powinien być wytrzymały i sztywny. Nadmierne ugięcie będzie skutkowało skrzypieniem podłogi i pękaniem tynku na suficie dolnej kondygnacji oraz uszkodzeniami posadzki. Mocny strop tworzy też tarczę usztywniającą cały budynek. Typowa rozpiętość tego elementu pomiędzy podporami (ścianami nośnymi lub podciągami) wynosi do 7 m, choć w stropach prefabrykowanych dochodzi nawet do 14 m. Pozwala to na uzyskanie pomieszczeń o dużej powierzchni, bez konieczności ustawiania słupów i podciągów. Trzeba przy tym pamiętać, że im większa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze