Pod stopami
Dom Polski 2020
17-22 minuty
Sposób wykonania podłogi zależy od jej umiejscowienia. Inną technologię stosuje się wtedy, gdy element ten znajduje się na gruncie, inaczej buduje się między kondygnacjami i w sytuacji, gdy podłoga znajduje się na stropie drewnianym. Z kolei wybór posadzki zależy nie tylko od inwestora, ale także od przeznaczenia pomieszczenia.
Różnice w sposobie wykonania podłogi wynikają z tego, że element ten może pełnić różne funkcje. Na gruncie, oprócz przenoszenia obciążeń, musi skutecznie chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci z gruntu. Z kolei podłoga umiejscowiona między kondygnacjami powinna przede wszystkim tłumić hałas. Dodatkowo różnice mogą wynikać z tego, czy w podłodze przewidziano ogrzewanie podłogowe.
PODŁOGA NA GRUNCIE
Układ warstw jest inny w domu z piwnicą i w budynku niepodpiwniczonym. To drugie rozwiązanie jest obecnie powszechniejsze - prawidłowe zabezpieczenie przeciwwilgociowe i termiczne piwnicy jest dość kosztowne, dlatego wielu inwestorów z niej rezygnuje.
W domach bez piwnicy można zastosować jeden z trzech wariantów. W pierwszym na zagęszczoną podsypkę piaskową (o grubości 10- 15 cm) na gruncie rodzimym wylewa się min. 10 cm tzw. chudego betonu klasy C 8/10 (B 10). Na nim układa się izolację przeciwwilgociową z folii izolacyjnej bądź papy podkładowej. Musi być ona połączona na...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze