Darmowa energia wokół nas
Dom Polski 2020
9-16 minut
Pompy ciepła zyskują na popularności. Wynika to nie tylko z rosnących cen energii, ale także spadku cen tego typu urządzeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej Polaków przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę kwestię ekologii.
Pompa ciepła to urządzenie niemal idealne. Bazując na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym, zasila w ciepło instalację centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jedyną barierą, z powodu której pompy nie upowszechniły się jeszcze w naszym kraju tak, jak choćby w Skandynawii, są kwestie ekonomiczne. Ale to powoli się zmienia.
Zasada działania pompy ciepła.
ZASADA DZIAŁANIA
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Ciepło z otoczenia - tzw. źródła dolnego - przekazywane jest przez wymiennik ciepła (parownik) wypełniony oziębionym gazem (czynnikiem roboczym). Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz - jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafia do układu odbiorczego (źródła górnego), a ochłodzony przepływa przez zawór rozprężny, wraca do parownika i cały cyk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze