Duet od dymu
Dom Polski 2025
23-28 minut
Ważnym elementem systemu grzewczego jest komin, przez który zużyte powietrze, dym oraz spaliny mogą wydostawać się z domu. O jego doborze należy zadecydować przed wyborem sposobu ogrzewania i wentylacji. Na tym etapie planuje się również kominek, który może pełnić w domu wyłącznie funkcję ozdobną albo być też uzupełnieniem ogrzewania.
Komin to jeden z tych elementów domu, który na pierwszy rzut oka niezbyt rzuca się w oczy. Tymczasem pełni ważną rolę. Mieści wewnątrz kanały, przez które odprowadzane jest zużyte powietrze, dym i spaliny. Kanały dymowe są przeznaczone do podłączenia kotłów węglowych, kominków oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Zazwyczaj mają średnicę 15, 18 lub 20 cm. Spalinowe służą do podłączenia kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. Najczęściej mają średnicę do 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła. Z kolei wentylacyjne przeznaczone są do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wymiary to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm).
Zaleca się grupowanie w jednym kominie kilku kanałów o różnym przeznaczeniu. Kominy utrudniają bowiem aranżację wnętrz, dlatego im jest ich mniej, tym lepiej. Poza tym wykonanie komina oznacza konieczność zrobienia otworów w stropie i dachu, co podnosi koszty inwestycyjne. Każdy e...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze