Komfort termiczny na poddaszu

Domy stawiane w naszym kraju mają przeważnie spadzisty dach, a pod nim użytkowe poddasze. To świetna przestrzeń na pomieszczenia mieszkalne - pokoje, łazienki. Oczywiście, pod warunkiem prawidłowego ocieplenia połaci dachu. W przeciwnym razie zimą będzie tam po prostu zimno, latem zaś za gorąco.

Na polskich domach jednorodzinnych zdecydowanie dominują dachy spadziste. Tyle że kiedyś były pod nimi nieużytkowe strychy - graciarnie, a od lat 90. ub.w. poddasza się zagospodarowuje. Z czego to wynika? Po zmianach ustrojowych na rynku pojawiły się materiały, które umożliwiają prawidłowe zaizolowanie i wykończenie poddasza (wełna mineralna, płyty gipsowo-kartonowe, okna dachowe). Kiedyś, na strychu bez termoizolacji, latem było gorąco jak w piekarniku, zimą chłodno jak w lodówce.

Dziś izolację cieplną układa się między i pod krokwiami, czasami na nich. Jako ocieplenie powszechnie stosuje się produkty z elastycznej wełny mineralnej, coraz częściej także piankę poliuretanową, aplikowaną natryskowo.

...