Komfort termiczny na poddaszu
Domy stawiane w naszym kraju mają przeważnie spadzisty dach, a pod nim użytkowe poddasze. To świetna przestrzeń na pomieszczenia mieszkalne - pokoje, łazienki. Oczywiście, pod warunkiem prawidłowego ocieplenia połaci dachu. W przeciwnym razie zimą będzie tam po prostu zimno, latem zaś za gorąco.
Na polskich domach jednorodzinnych zdecydowanie dominują dachy spadziste. Tyle że kiedyś były pod nimi nieużytkowe strychy - graciarnie, a od lat 90. ub.w. poddasza się zagospodarowuje. Z czego to wynika? Po zmianach ustrojowych na rynku pojawiły się materiały, które umożliwiają prawidłowe zaizolowanie i wykończenie poddasza (wełna mineralna, płyty gipsowo-kartonowe, okna dachowe). Kiedyś, na strychu bez termoizolacji, latem było gorąco jak w piekarniku, zimą chłodno jak w lodówce.
Dziś izolację cieplną układa się między i pod krokwiami, czasami na nich. Jako ocieplenie powszechnie stosuje się produkty z elastycznej wełny mineralnej, coraz częściej także piankę poliuretanową, aplikowaną natryskowo. Termoizolacja z poliuretanów występuje również w postaci płyt mocowanych nakrokwiowo.
Należy pamiętać, że do pełnego wykorzystania nadaje się tylko część poddasza - o wysokości przynajmniej 1,9 m (tzw. wysokość stania). Żeby ustawić sprzęty i meble przy ścianach, potrzeba 1,2-1,5 m. Form...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze