Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 129 m2.
Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian - parteru 2,65 m, kolankowej 0,83 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna z bloczków betonu komórkowego 24 × 25 × 62,5 cm. Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 15 cm (białego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej na razie tylko siatka i grunt; od strony wnętrz płyty g-k i farba.
Decyzja: Mariusz - W rodzinie jest kilku murarzy, w tym ja sam, więc wstydem byłoby oddać obcej ekipie budowę własnych czterech kątów. Włożyłem w mury umiejętności zawodowe oraz skorzystałem z doświadczeń taty i teścia. Chciałem, żeby szybko stanął budynek solidny, ale niedrogi - na początku zgromadziliśmy z żoną 150 000 zł. Wybrałem bloczki betonu komórkowego z powodu ich parametrów technicznych (wytrzymałości, izolacyjności termicznej i akumulacji ciepła), szczelności łączenia, łatwości obróbki i wykuwania bruzd na instalacje. Zdecydowałem się na typową grubość bloczków (24 cm) oraz na ocieplenie ze styropianu o grubości 15 cm. Bloczki betonowe i stal zbrojeniową kupiłem w zimie, wtedy jest najtaniej.
Rady i przestrogi:
- Mariusz: Do łączenia materiału używałem specjalnej zaprawy klejowej. Wolałem zastosować cienkie spoiny, ze względu na ich trwałość i ciepło, łatwość nakładania, wydajność. Jeden worek wystarczał do scalenia 60 bloczków. Kupiłem elementy z fabrycznie wyrobionymi ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze