Tradycyjny materiał w nowoczesnym wydaniu
Ceramika poryzowana powoli wypiera na budowach tę tradycyjną. Skąd popularność tego materiału i jakie są tajniki wznoszenia z niego ścian - o tym w poniższym artykule.
Ceramika to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Z wypalanej gliny powstają przede wszystkim cegły i dachówki. Wiele zabytków architektury, wzniesionych z ich użyciem przed wiekami, zachwyca do dziś, co świadczy o wyjątkowej trwałości ceramiki.
Materiał ten jest bardzo prosty w produkcji - wykorzystuje się w niej same naturalne składniki: oprócz gliny tylko wodę i piasek. Ceramika akumuluje duże ilości ciepła i stopniowo je uwalnia, co jest korzystne zarówno zimą, jak i latem. Ma dobre własności akustyczne. Duże znaczenie ma też to, że jest materiałem niepalnym.
Z DUCHEM CZASU
Mimo że ceramika ma tak wiele zalet, wciąż trwają prace nad jej unowocześnianiem. W przypadku materiałów pokryciowych zmiany dotyczą przede wszystkim zastosowanych na ceramice powłok, dzięki którym dachówki są jeszcze mniej nasiąkliwe, odporne na porosty i zabrudzenia, a na ich powierzchni nie widać niewielkich uszkodzeń i zarysowań.
Przy produkcji materiałów ściennych najważniejsz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze