Furtka, brama i płot

Przy rozpoczynaniu budowy domu, zwykle teren grodzi się tanią siatką, a o docelowym efektownym ogrodzeniu myśli się na końcu inwestycji pod tytułem budowa domu. Priorytetem jest wykończenie elewacji i wnętrz oraz zagospodarowanie ogrodu. Płot zostaje na koniec, jako zwieńczenie wszelkich prac i dość spory wydatek, realizowany już po przeprowadzce. W zależności od wybranego materiału i wielkości działki, na solidny parkan trzeba przeznaczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Przed zaprojektowaniem ogrodzenia, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie znajdziemy w nim nakazów lub ograniczeń, możemy wybrać dowolny płot. Najlepiej zrobić to już na etapie projektowania budynku, by ta bariera pasowała do architektury domu i stylu zagospodarowania ogrodu. Budowy ogrodzenia do wysokości 2,2 m nie trzeba zgłaszać w starostwie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, ogrodzenie:
nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicę;
nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt - zabrania się umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m;
bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać swobodny wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.
Parkan wokół terenu nieruchomości to nie tylko przęsła, ale również kilka innych elementów. Żeby stanowiły jednolitą wizualnie całość, powinny być wykonane z t...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
