Szczególny przypadek ogrzewania
Jaka jest najtańsza i najczystsza forma energii? To ta, której nie zużywamy. Taka jest właśnie idea energooszczędnych domów. Ich właściciele nie muszą się martwić wzrostami cen paliw ani zatruciem środowiska. Jednak ogrzewanie takiego domu wymaga od początku zupełnie innego podejścia, niż w przypadku budynku standardowego.
W naszym klimacie ciepło potrzebne do ogrzewania stanowi zasadniczą część zapotrzebowania energetycznego budynku. Zwykle jest też na pierwszym miejscu listy kosztów jego utrzymania. W domu energooszczędnym także jest bardzo ważne, z tą różnicą, że ich właściciele nie muszą się tak bardzo przejmować samą ceną paliw i energii. Dlatego domy o małym zapotrzebowaniu na ciepło często mają ogrzewanie zupełnie innego rodzaju niż to stosowane w typowych, dość energochłonnych budynkach.
PRĄD
W naszym kraju różne formy elektrycznego ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej są powszechne, ale tylko jako wspomaganie zasadniczej instalacji grzewczej. Używa się przecież grzejników elektrycznych, mat grzewczych pod płytki w łazience czy folii pod panele, kotłów elektrycznych, grzałek elektrycznych w pompach ciepła oraz w zbiornikach ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Natomiast ogrzewanie wyłącznie prądem nie jest popularne, przede wszystkim z powodu obaw o zbyt wysokie rac...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze