W ścianie i w dachu
Okna zamawia się na kilka miesięcy przed ich planowanym montażem. Najważniejsza jest, oczywiście, izolacyjność cieplna, solidne profile i szyby oraz właściwy montaż, ale warto też dobrze przemyśleć podział przeszkleń na skrzydła i sposób ich otwierania, wyposażenie ułatwiające obsługę, a także osłony przeciwsłoneczne. Jeśli dom stoi na uboczu, powinno się rozważyć montaż stolarki o podwyższonej klasie odporności na włamanie. Wszystkie te kwestie najlepiej szczegółowo omówić ze sprzedawcą.
Zgodnie z przepisami, w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi (salony, sypialnie) minimalna powierzchnia okien w stosunku do podłogi ma wynosić 1:8, a w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na pobyt ludzi (kotłownie, garaże, garderoby) 1:12, choć dopuszcza się też, by wnętrza te miały tylko oświetlenie sztuczne. Według tych wytycznych, w pokoju o powierzchni 10 m2, wystarczy jedno okno o wymiarach 1,5 × 0,85 m, lecz żeby było w nim dostatecznie widno, powinno być większe. Nie należy jednak przesadnie powiększać przeszkleń, bo izolacyjność termiczna bardzo dobrego okna jest średnio 4 razy gorsza niż ściany. Modne duże przeszklenia powodują spore straty ciepła, i żeby uniknąć przegrzewania się wnętrz latem (zwłaszcza od strony południowej i zachodniej), koniecznie trzeba je wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne (najlepiej zewnętrzne).
W każdym projekcie domu wpisane są wymiary i rodzaj okien zaplanowanych przez architekta. Są to jednak tylko informacje orientacyjne. Precyzyjne dobr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze