Standard bezpieczeństwa
Liczba kradzieży z włamaniem w naszym kraju systematycznie spada, ale wciąż odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy takich przypadków rocznie. Nie dziwi więc, że instalacja alarmowa jest już standardowym wyposażeniem domów. Coraz więcej osób decyduje się na włączenie jej do systemu inteligentnego budynku, co pozwala nie tylko poprawić bezpieczeństwo, ale też komfort mieszkania.
Instalacja alarmowa składa się z wielu połączonych ze sobą elementów - centrali, urządzeń sterujących, czujników i sygnalizatorów. Aby skutecznie chroniła dom, powinna być odpowiednio zaprojektowana. Zadanie to warto zlecić specjalistom, którzy dopasują zabezpieczenia do poziomu zagrożenia.
Co oczywiste, innego typu ochrona jest wymagana w okazałej rezydencji, zamieszkałej przez osoby zamożne, niż w skromnym domu. Więcej zabezpieczeń trzeba zastosować w budynku położonym na uboczu, do którego łatwiej jest się dostać niezauważonym, niż w tym zlokalizowanym w zabudowie szeregowej. Wiele zależy też od kształtu budynku. Im bryła domu ma więcej miejsc, gdzie może ukryć się intruz (załamania, wykusze, w których są okna), tym więcej potrzeba czujników alarmowych. Podobnie jest ze stolarką - najbardziej narażone na ataki włamywacza są drzwi i okna, zwłaszcza tarasowe. Te najsłabsze z punktu widzenia bezpieczeństwa miejsca w domu wymagają więc szczególnej ochrony. Dotyczy to zwłaszcza otworó...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze