Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

AVENTOS HK TOP - praktyczne i piękne szafki górne
Podnośnik AVENTOS HK top firmy Blum do szafek górnych to alternatywa tradycyjnych drzwiczek, które na co dzień sprawiają sporo problemów. Dzięki niemu front unosi się z lekkością ponad obszar pracy i daje swobodny dostęp do wnętrza szafki. Zamykanie jest zawsze delikatne i ciche bez względu na użytą siłę.
Komfort i bezpieczeństwo bram garażowych
Novoferm, podążając za proekologicznym trendem energooszczędności, wzbogacił swoje portfolio produktowe o bramy garażowe ISO 70 Premium Plus, które zapewniają doskonałą izolację cieplną oraz akustyczną.
Najszybsza na rynku seria napędów BENINCA TURBO
Siłowniki TURBO otwierają bramę dwukrotnie szybciej. Centrale mają funkcje, np. częściowego otwarcia, łagodnego startu i zamknięcia, spowolnienia, zamknięcia bramy po przecięciu fotokomórek, sygnalizacji stanu bramy, licznika cykli.
DUX18 - nowość sezonu 2021 marki MAKITA
DUX18 to akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne 18 V, nowość sezonu 2021 marki Makita. Japoński producent ma już w ofercie takie rozwiązania: EX2650 (narzędzie spalinowe), DUX60 pracujące na dwóch akumulatorach 18 V oraz UX01 zasilane akumulatorem 40 V max. (nowość sezonu 2021).

Projekty domów

HomeKONCEPT 73
Projekt HomeKONCEPT 73 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w szyszkowcach 3
Projekt Dom w szyszkowcach 3 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w cieszyniankach
Projekt Dom w cieszyniankach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Emilia Mała II
Projekt Emilia Mała II pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Ściany zewnętrzne - posesjonaci

Konstrukcja domu
Ściany zewnętrzne wznosi się z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej, betonu komórkowego, silikatów, keramzytobetonu, pustaków styropianowych itd. Miłośnicy drewnianych konstrukcji też mogą przebierać w metodach i materiałach do nich przystosowanych. Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy, dokonali przemyślanego wyboru.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 129 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian - parteru 2,65 m, kolankowej 0,83 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna z bloczków betonu komórkowego 24 × 25 × 62,5 cm. Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 15 cm (białego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej na razie tylko siatka i grunt; od strony wnętrz płyty g-k i farba.
Man icon Lilianna Jampolska
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2, wolnostojący garaż 45 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o grubości 40 cm. Warstwa konstrukcyjna nośna - ze szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm. Warstwa ocieplenia - 10 cm wełny mineralnej. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej siatka i grunt (będzie tynk silikonowy); od strony wnętrz tynk cementowo-wapienny.
Man icon Lilianna Jampolska
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r.
Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, z garażem); powierzchnia 240 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna wzniesiona z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. Ocieplenie z 15 cm styropianu. Wykończenie ścian - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk gipsowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Drewno, winyl, gres, beton
Salon, jako najważniejsza przestrzeń rodzinna i reprezentacyjna, musi mieć posadzkę efektowną i wytrzymałą. Zwyczajowo kładzie się w nim deski podłogowe, parkiet, płyty kamienne lub gresowe, ale od niedawna śmiało sięga się jeszcze po nowoczesne panele, polerowany beton, barwione żywice. Wszyscy nasi Rozmówcy wybrali takie materiały.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Posadzka: z przemysłowo zaolejowanej trójwarstwowej deski podłogowej; wymiary 14 × 180 × 2200 mm (grubość części dekoracyjnej 2,5 mm); produkt polski z 20-letnią gwarancją. Podkład: standardowy z betonu (wykonany przez dewelopera), z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Posadzka: z paneli winylowych o grubości 4,5 mm; wymiary 1510 × 210 mm; klasa użyteczności 32; kolor miodowy dąb; stopień połysku mat. Gwarancja 20 lat. Podkład: warstwa jastrychu betonowego 5 cm, z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Man icon Lilianna Jampolska
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r.
Posadzka: z płyt gresu o wymiarach 15 × 90 cm (imitujących deski). Fugi 2 mm. Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, warstwa 10 cm styropianu, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.
Man icon Lilianna Jampolska
Komfort termiczny na poddaszu
Domy stawiane w naszym kraju mają przeważnie spadzisty dach, a pod nim użytkowe poddasze. To świetna przestrzeń na pomieszczenia mieszkalne - pokoje, łazienki. Oczywiście, pod warunkiem prawidłowego ocieplenia połaci dachu. W przeciwnym razie zimą będzie tam po prostu zimno, latem zaś za gorąco.
Man icon Janusz Werner
Ocieplenie poddasza - czyli jak skutecznie zminimalizować straty ciepła w domu?
Początek 2021 roku przyniósł ogromne zmiany dla inwestorów planujących budowę domu. W życie weszły nowe przepisy prawa budowlanego, które narzucają restrykcyjne normy związane ze zużyciem energii w budynkach. Mimo, iż na rynku od lat pojawiają się nowe technologie pozwalające na ograniczenie strat ciepła w domu, obecnie staje się to absolutnym „must have” dla inwestorów planujących budowę. Warto pamiętać, że dobry kocioł, pompa ciepła i instalacja grzewcza w domu to dopiero początek. Znacznie bardziej istotne są miejsca takie jak fundamenty, ściany, okna i drzwi lub poddasze przez które ciepło może uciekać z domu.
Aluthermo® - skuteczna i trwała izolacja Twojego poddasza
Idealna izolacja termiczna powinna być przede wszystkim skuteczna. Jeśli oprócz tego jest ona lekka i cienka oraz prosta w montażu, spełnia wówczas wymogi izolacji idealnej. Okazuje się, że takim materiałem jest nowoczesna izolacja refleksyjna Aluthermo® QUATTRO. Wystarczy dodać, że ma tylko 1 cm grubości, a pozostając w obustronnej pustce powietrznej, zastępuje 20 cm tradycyjnej izolacji*. Remontując i docieplając poddasze, najczęściej zależy nam na tym, żeby izolacja skutecznie chroniła przed utratą ciepła zimą oraz izolowała pomieszczenie od wysokich temperatur latem. Ważne jest również to, by mieć pewność, że przebywamy w komfortowych warunkach, co gwarantuje bezwonny, nietoksyczny i bezpieczny materiał izolacyjny, do którego montażu nie potrzebne są specjalistyczne kombinezony czy maski.
Ocieplenie poddasza - co wpływa na skuteczną izolację
Ocieplenie poddasza należy do tych etapów budowy domu, które wymagają szczególnej staranności. Zapewnia oszczędności i komfort użytkowania. Co zatem decyduje o dobrej izolacji poddasza? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: dobry materiał i profesjonalne wykonanie.
Co zrobić z własnym prądem?
Niezależność energetyczna to marzenie wielu inwestorów i często jeden z powodów dla których decydują się na własną mikroelektrownię PV. Na ile jest to realne i jak może w tym pomóc domowy magazyn energii? W naszym klimacie całkowite odcięcie się od dostaw energii z sieci jest raczej mało realne, jednak możemy faktycznie zmniejszyć stopień zależności i co ważne - skonfigurować taki system, w którym nie będziemy musieli specjalnie przejmować się kolejnymi podwyżkami cen.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Standard bezpieczeństwa
Liczba kradzieży z włamaniem w naszym kraju systematycznie spada, ale wciąż odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy takich przypadków rocznie. Nie dziwi więc, że instalacja alarmowa jest już standardowym wyposażeniem domów. Coraz więcej osób decyduje się na włączenie jej do systemu inteligentnego budynku, co pozwala nie tylko poprawić bezpieczeństwo, ale też komfort mieszkania.
Man icon Norbert Skupiński
Bezpieczeństwo i komfort za przystępną cenę - jaki system alarmowy wybrać?
Wbrew pozorom zakup i instalacja profesjonalnych urządzeń do systemu alarmowego nie musi się wiązać z ogromnymi kosztami, a nowoczesne centrale, które nadzorują pracę systemu, mogą zaoferować więcej, niż samą ochronę przed intruzami.
Szczególny przypadek ogrzewania
Jaka jest najtańsza i najczystsza forma energii? To ta, której nie zużywamy. Taka jest właśnie idea energooszczędnych domów. Ich właściciele nie muszą się martwić wzrostami cen paliw ani zatruciem środowiska. Jednak ogrzewanie takiego domu wymaga od początku zupełnie innego podejścia, niż w przypadku budynku standardowego.
Man icon Jarosław Antkiewicz
W ścianie i w dachu
Okna zamawia się na kilka miesięcy przed ich planowanym montażem. Najważniejsza jest, oczywiście, izolacyjność cieplna, solidne profile i szyby oraz właściwy montaż, ale warto też dobrze przemyśleć podział przeszkleń na skrzydła i sposób ich otwierania, wyposażenie ułatwiające obsługę, a także osłony przeciwsłoneczne. Jeśli dom stoi na uboczu, powinno się rozważyć montaż stolarki o podwyższonej klasie odporności na włamanie. Wszystkie te kwestie najlepiej szczegółowo omówić ze sprzedawcą.
Man icon Joanna Dąbrowska
Kryteria wyboru i fachowy montaż
Rodzaj pokrycia dachowego dobiera architekt razem z inwestorem. Prawidłowe jego ułożenie to już zadanie dla doświadczonego dekarza, który oprócz pokrycia powinien zamontować też rynny. Warto starannie wybrać pokrycie i dopilnować poprawności wykonania wszystkich prac, bo po ułożeniu dachu błędy będą bardzo trudne do skorygowania.
Man icon Joanna Dąbrowska
Listwa czy kratka?
Dawniej w łazienkach często instalowano podłogowe wpusty punktowe. Obecnie bardzo popularne są prysznicowe odwodnienia liniowe, choć i te pierwsze wracają do łask w nowoczesnym wydaniu. Wybór między nimi jest w dużej mierze kwestią upodobań estetycznych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Fundament to podstawa
Niewidoczny fundament jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. To on przekazuje do gruntu wszystkie obciążenia z domu, odpowiada za jego stabilność i trwałość. Poprawnie dobrany, przeliczony i wykonany zapobiega nierównomiernemu osiadaniu budynku i pękaniu ścian.
Man icon Janusz Werner
Bliżej natury
Drewno przez wielu postrzegane jest jako materiał mniej trwały od cegły czy betonu. A przecież ten naturalny budulec wykorzystuje się w budownictwie od wieków i bez problemu można spotkać drewniane domy liczące sto i więcej lat. Może warto pomyśleć o wykorzystaniu tej technologii w nowoczesnym wydaniu.
Man icon Norbert Skupiński
Najpopularniejsze ocieplenie
Styropian to najpopularniejszy rodzaj izolacji cieplnej. Ma wiele zalet - jest niedrogi, lekki, mało nasiąkliwy, wytrzymały na ściskanie, a także obojętny dla skóry i błon śluzowych. Technologia ocieplania ścian przy jego użyciu jest doskonale znana ekipom budowlanym. Mimo to podczas prac wciąż popełniane są proste błędy.
Man icon Norbert Skupiński
Tradycyjny materiał w nowoczesnym wydaniu
Ceramika poryzowana powoli wypiera na budowach tę tradycyjną. Skąd popularność tego materiału i jakie są tajniki wznoszenia z niego ścian - o tym w poniższym artykule.
Man icon Norbert Skupiński
Najwygodniej z napędem
Obecnie większość właścicieli garaży wyposaża je w nowoczesne bramy z napędem. Najpopularniejsze są wersje segmentowe górne. Ale do wyboru są jeszcze modele uchylne, rolowane i najrzadziej obecnie stosowane rozwierane. Oto czym różnią się poszczególne rodzaje i na co należy zwrócić uwagę przy kupowaniu bramy do garażu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zautomatyzowana stolarka
W nowoczesnych domach pojawia się coraz więcej automatyki i ten trend dotyczy również stolarki okiennej i drzwiowej. Otwierane przez siłowniki bramy garażowe, czy poruszane siłą energii elektrycznej zewnętrzne rolety nikogo już nie dziwią. Coraz częściej zdalnie obsługiwać można także okna, przeważnie dachowe, i drzwi, zwykle wejściowe i tarasowe.
Man icon Janusz Werner
Efektowne wejście
Drzwi zewnętrzne powinny chronić przed zimnem i hałasem z zewnątrz, pasować stylistycznie do architektury budynku oraz kolorystyki elewacji, okien i bramy garażowej. Spełnienie tych wszystkich wymagań przez jeden model nie jest łatwe, ale z bogatej różnorodnej oferty każdy może wybrać produkt skrojony na własne potrzeby.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wymiana powietrza jest niezbędna
Wentylacja to ta domowa instalacja, która przez całe lata wzbudzała najmniejsze, jeśli nie żadne, zainteresowanie inwestorów. Wiadomo, instalacja elektryczna musi być, ogrzewanie też, ale kto by się przejmował wentylacją? Czas takiego podejścia zdaje się jednak mijać, podobnie jak dominacja tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Man icon Janusz Werner
Komfovent Domekt
Poznaj prawdopodobnie najlepsze rekuperatory na rynku!
Systemy wentylacji mechanicznej od Vents Group
Firma Vents Group oferuje kompleksowy system wentylacji mechanicznej dla domów jednorodzinnych oparty na tzw. „systemie wylewkowym” Ventsflex. Sercem instalacji jest centrala wentylacyjna.
Sposób na ciepłą wodę
Kolektory słoneczne wykorzystują darmową energię ze słońca do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub tej do przydomowych basenów. Choć Polacy montują je od lat, ostatnio - za sprawą rządowego programu Mój Prąd - kolektory przegrywają walkę o zainteresowanie inwestorów z panelami fotowoltaicznymi. Jednak nie całkiem słusznie, bo w niektórych sytuacjach są lepszym wyborem.
Man icon Janusz Werner
ArmaFlex DuoSolar - system rur zapewniający wysoką wydajność instalacji solarnych
Rosnąca sprawność urządzeń wykorzystywanych do pozyskiwania energii słonecznej ogrzewającej wodę sprawia, że ich zastosowanie staje się coraz bardziej opłacalne. Aby maksymalnie zwiększyć wydajność całego systemu, należy także zastosować wysokiej jakości elementy przesyłowe. ArmaFlex DuoSolar firmy Armacell to preizolowane rury typu „join- split”, przeznaczone do zastosowań w instalacjach solarnych gorącej wody. Pozwalają one na znaczną redukcję strat energii w najbardziej newralgicznych miejscach, którymi są połączenia między panelami solarnymi a zasobnikami gorącej wody.
Komfortowe odkurzanie
W nowych domach system centralnego odkurzania jest w tej chwili w zasadzie standardem. Rozwiązanie to ma same zalety - jest wygodne, efektywne, ciche, przyjazne dla alergików, zapewnia szybkie i dokładne sprzątanie. Decydując się na montaż systemu na etapie budowy, warto zaprojektować przebieg instalacji i przypilnować, aby we właściwym momencie został wykonany system rur, co zaoszczędzi uciążliwego kucia w przyszłości.
Man icon Tomasz Wojciuk
Jak wykonać Hide-A-Hose
System Hide-A-Hose, czyli węża chowanego w ścianie, uwalnia nas od noszenia, rozwijania, a po skończonej pracy zwijania i chowania standardowego węża systemu centralnego odkurzania. Podczas sprzątania wyciągamy odpowiednią ilość węża, blokujemy go, żeby nie cofnął się do instalacji, montujemy rączkę i zaczynamy odkurzać. Po skończonej pracy wąż chowa się w rurociągu, w specjalnie wykonanej pętli. FOT. TOPVAC
Wygodna kuchnia
Nowoczesne okucia to bardzo przydatne elementy. Dzięki nim kuchenne szafki i szuflady otwierają się bezproblemowo. Wyposażając kuchnię warto też pomyśleć o różnych systemach pozwalających na wykorzystywanie całej przestrzeni dostępnej we wnętrzach mebli.
Man icon Norbert Skupiński
Furtka, brama i płot
Przy rozpoczynaniu budowy domu, zwykle teren grodzi się tanią siatką, a o docelowym efektownym ogrodzeniu myśli się na końcu inwestycji pod tytułem budowa domu. Priorytetem jest wykończenie elewacji i wnętrz oraz zagospodarowanie ogrodu. Płot zostaje na koniec, jako zwieńczenie wszelkich prac i dość spory wydatek, realizowany już po przeprowadzce. W zależności od wybranego materiału i wielkości działki, na solidny parkan trzeba przeznaczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Man icon Joanna Dąbrowska
Niezależnie od pogody
Taras to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców domów jednorodzinnych. Niestety, o relaksie można zapomnieć w czasie deszczu, jak i w upalne dni, gdy słońce mocno daje się we znaki. Rozwiązaniem jest zamontowanie zadaszenia - ruchomego lub stałego.
Man icon Norbert Skupiński
6 efektownych i praktycznych nawierzchni
Taras to dodatkowa powierzchnia na świeżym powietrzu, którą można wykorzystywać do spożywania posiłków, czytania, opalania - relaksu po ciężkim dniu. Szczególnie w okresie pandemii taki azyl jest bezcenny. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie. Aby były wygodnym miejscem, powinny mieć praktyczną nawierzchnię odporną na uszkodzenia i łatwą do pielęgnacji. Należy także dopasować jej kolorystykę oraz styl do elewacji oraz architektury domu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Pielęgnacja tarasów Twinson
Nie wymaga konserwacji, ma naturalny wygląd i w pełni nadaje się do recyklingu. System tarasowy Twinson tworzy harmonijną całość z otoczeniem, jednocześnie będąc odporną na warunki atmosferyczne alternatywą klasycznych desek drewnianych. To gwarancja trwałości, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.
Pompa na miarę potrzeb
W naszym zestawieniu poprosiliśmy producentów i dystrybutorów pomp ciepła o podanie ich konkretnych cech, a nie marketingowych wybiórczych danych. Dla każdego, kto chce dokonać świadomego wyboru to świetne narzędzie wstępnej selekcji. Oczywiście, pod warunkiem, że takie dane będziemy czytać ze zrozumieniem, wiedząc co w istocie oznaczają. Właśnie taką pomocą jest niniejszy tekst.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Przyjemny chłód w upalne dni
Do niedawna klimatyzatory montowano głównie w biurach, hotelach, galeriach handlowych. Jednak coraz gorętsze lata i przystępne ceny tych urządzeń sprawiają, że stają się one standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora.
Man icon Janusz Werner
Ściany jak nowe!
Ściany wewnętrzne, w normalnie eksploatowanych domach i mieszkaniach, odświeża się raz na kilka lat. Proste prace, takie jak czyszczenie, malowanie, uzupełnianie drobnych ubytków da się wykonać samodzielnie, choć ograniczeniem może być wielkość domu. Odnowienie murów krzywych, zawilgoconych, z odpadającym tynkiem lepiej powierzyć fachowcom.
Man icon Janusz Werner
Pracuj z przyjemnością
Zadbana zieleń i wysprzątany ogród to powód do dumy. Nie da się jednak pielęgnować go gołymi rękami. Konieczne jest posiadanie sprawnych, właściwie dobranych narzędzi i urządzeń.
Man icon Małgorzata Kolmus
Zieleń pod kontrolą
Wiosna to czas przycinania wielu roślin ogrodowych, jednak zanim weźmiemy do ręki piłę czy sekator, przypomnijmy sobie najważniejsze zasady skracania pędów. Uwzględnijmy też wymagania poszczególnych gatunków.
Man icon Małgorzata Kolmus
Jakie akcesoria dachowe?
Właśnie planuję zakup pokrycia dachowego i sprzedawca uświadomił mi, że powinienem pomyśleć także o akcesoriach dachowych. Czy rzeczywiście są one niezbędne? Czy są jakieś przepisy regulujące tę kwestię?
Wyburzanie ścian działowych
Chciałbym powiększyć jedno z pomieszczeń w domu, co wiąże się z wyburzeniem ściany. Niestety moja wiedza na temat tego, jak się zabrać do takich prac, jest niewielka. Nie wiem nawet, czy murowana ściana, którą chciałbym usunąć, jest nośna. Bardzo proszę o pomoc.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT