Wybór technologii uzdatniania wody
5/2021
4-5 minut
Nikogo obecnie chyba nie trzeba przekonywać, że jakość spożywanej wody ma wpływ na jego zdrowie, a odpowiednia jakość wody wykorzystywanej w budynkach biurowych, hotelach czy w gospodarstwach domowych zapobiega awariom urządzeń technicznych, tak jak pralki, zmywarki, nawilżacze powietrza, wytwornice pary itp.
Jakość wody dostarczanej z sieci wodociągowej jest monitorowana i utrzymywana przez dostawcę w zgodzie z obowiązującymi przepisami w zakresie parametrów fizykochemicznych i bakteriologicznych. Niestety w przypadku sieci wodociągowych istnieje zagrożenie wtórnego zanieczyszczenia wody osadami odkładającymi się na powierzchni przewodów, korozją z rur czy podwyższoną zawartością stosowanego do dezynfekcji chloru, pogarszającego jej walory użytkowe.
Użytkowanie wody z własnej studni, zwłaszcza głębinowej, związane jest zazwyczaj z koniecznością jej uzdatnienia w zakresie redukcji stężenia jonów (żelaza, manganu), nadmiernej twardości, oraz w wielu przypadkach związków azotu, siarki, zawiesiny czy specyficznego smaku. Stężenie jonów żelaza i manganu w wodzie z własnego ujęcia zazwyczaj znacznie przekracza polską normę. Woda ma nieprzyjemny smak i zapach, kolor oraz niekorzystnie oddziałuje na naszą skórę i włosy. Pozostawia także trudne do usunięcia osady na armaturze kuchennej i łazienk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze