Czyste i zdrowe powietrze
Jakość powietrza, którym oddychamy ma znaczenie nie tylko podczas spaceru w parku, ale również w domu, zwłaszcza teraz, kiedy spędzamy w nim większość doby. Smog, pyłki, kurz krążące w atmosferze wyraźnie wpływają na zdrowie - szczególnie osób starszych, małych dzieci, alergików i astmatyków.
Podobne zanieczyszczenia mogą znaleźć się w domu, w powietrzu, którym w nim oddychamy. Tu też jesteśmy bowiem stale narażeni na działanie czynników, które mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i innych grzybów to tylko te najpowszechniejsze z nich. Mogą powodować bóle głowy, pieczenie oczu, problemy z koncentracją i snem oraz przewlekłe zmęczenie. Aby ograniczyć ich oddziaływanie na komfort życia, należy zadbać o jakość domowego powietrza, tj. jego czystość i wilgotność, bo zbyt suche przyczynia się do kłopotów ze śluzówką i skórą, a zbyt wilgotne - z układem oddechowym, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni i innych grzybów.
Najważniejszym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest skuteczna wentylacja. Jest ona niezbędna w każdym budynku. Taki, w którym mieszkają małe dzieci lub osoby mające problemy ze zdrowiem - warto również wyposażyć w urządzania nawilżające i oczyszczające powietrze. Chociaż w przypadku najbardziej zaleca...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze