Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Grzejnik dekoracyjny HEAVEN
Nowy w ofercie ALPLAST model HEAVEN to połączenie lekkości, prostoty elegancji i funkcjonalności. HEAVEN to nie tylko wygodna suszarka, ale także atrakcyjny element wystroju nowoczesnej łazienki. Wycięcia w środkowej części grzejnika umożliwiają łatwe zawieszenie np. ręczników.
SOLID EYE - nowość od WIPER
To elegancki, nowoczesny brodzik o ponadczasowej formie i ekskluzywnej maskownicy o niespotykanym, innowacyjnym kształcie. Na powierzchni brodzika przygotowane są spadki do efektywnego odprowadzania wody, przy czym powierzchnia jest gładka, bez widocznych spoin.
WATTPILOT - nowe rozwiązanie FRONIUS w zakresie ładowania samochodów elektrycznych
Austriacka firma specjalizująca się w rozwiązaniach w zakresie energii odnawialnej w maju 2021 r. wprowadzi na rynek Fronius Wattpilot. Produkt skierowany jest do wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych, niezależnie od tego czy mają własną instalację PV. Wattpilot wyróżnia się prostotą montażu i jest jednym z niewielu produktów na rynku, który jest w stanie automatycznie przełączać się między jednofazowym i trójfazowym zasilaniem, aby w maksymalnym stopniu spożytkować energię z instalacji PV.
Szybkie prace z gotową gładzią szpachlową
Przygotowanie masy do szpachlowania z suchej mieszanki nie jest trudne. Bywa jednak uciążliwe, jeśli np. potrzebujemy wyszpachlować niewielką powierzchnię - ile materiału urobić żeby wystarczyło. Należy też zmieścić się w podanym czasie obróbki ponieważ jeśli masa zwiąże w wiadrze, nie nadaje się już do użytku. Sypki produkt niesie również ryzyko sporego bałaganu. Dlatego coraz częściej wybierane są gotowe masy szpachlowe. Dostępne w wygodnych opakowaniach nie wymagają żmudnego mieszania, a idealnie dobrane proporcje gwarantują właściwą konsystencję i brak grudek.

Projekty domów

HomeKONCEPT 68
Projekt HomeKONCEPT 68 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w kosaćcach (NA)
Projekt Dom w kosaćcach (NA) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w malinówkach 11 (GA)
Projekt Dom w malinówkach 11 (GA) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Lukrecja V
Projekt Lukrecja V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Loft na wsi
Na drodze do wymarzonych czterech kątów, Karolina i Piotr nie zawahali się podjąć radykalnej decyzji o rozbiórce istniejącego parterowego domu i zbudowaniu na jego miejscu nowocześniejszego, dwukondygnacyjnego. Urządzają go w stylu loft.
Man icon Lilianna Jampolska
Azyl przy brzezinie
Nieprzeludniona okolica i położenie działki na skraju brzozowego zagajnika najmocniej przemawiały do Karoliny i Krzysztofa przy podejmowaniu decyzji o osiedleniu się właśnie w tym miejscu. Tu odprężają się po trudach pracy w mieście, codziennie ciesząc się bliskością przyrody. Dom przygotowali do różnorodnego wypoczynku, a jego budowę oddali w ręce generalnego wykonawcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Zdrowa i smaczna
Wodę uzdatnia się po to, aby sprzyjała zdrowiu, była smaczna, czysta, bezwonna i bezbarwna. O domowych stacjach uzdatniania wody ze studni i wodociągu rozmawialiśmy z naszymi Czytelnikami.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.
Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej. Uzdatnianie: 3 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (ze sznurka, włókniny). Kompaktowy zmiękczacz wody ze złożem o pojemności 25 l i sterowaniem automatycznym (elektroniczna głowica czasowo-objętościowa z by-passem). Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba użytkowników - 3. Liczba łazienek - 2.
Man icon Lilianna Jampolska
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r.
Woda: przez kilka lat woda czerpana z głębokiej studni, popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Obecnie czerpana z wodociągu i odprowadzana do kanalizacji. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Uzdatnianie: przed hydroforem urządzenie napowietrzające wodę, a za nim filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni. Pod zlewozmywakiem w kuchni - filtr z odwróconą osmozą. Liczba stałych użytkowników - 4 (okresowo 5). Liczba łazienek - 3.
Man icon Lilianna Jampolska
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: kolumna z węglem aktywnym. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4. Liczba łazienek - 2 i WC.
Zamiast brodzika
Tradycyjne brodziki łazienkowe obecnie najczęściej zastępuje się liniowym systemem odprowadzania wody, wpuszczonym w posadzkę lub ścianę, i odgradza szklanym przepierzeniem, uzyskując prysznic typu walk-in. To nowoczesne rozwiązanie zastosowali nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2019 r.
Łazienka dzieci na poddaszu: 5,6 m2. Prysznic - wymiary 0,98 x 0,98 m, dwie ściany murowane i dwie ze szkła (drzwi w ściance czołowej). Posadzka i murowane ściany wykończone gresem. Odpływ liniowy: w posadzce, od polskiego producenta; wymiary 800 × 90 mm, wysokość rynienki z syfonem 9,9 cm; maskownica (780 × 75 mm) ze stali nierdzewnej, pełna, uniwersalna (do ewentualnego wypełnienia kafelkami). Przepustowość syfonu 40 l/min. Na posadzce jednokierunkowy spadek o nachyleniu 2,7%.
Man icon Lilianna Jampolska
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2018 r.
Łazienka rodzinna: 7 m2. Prysznic - typu walk-in, o wymiarach 1,90 x 1,10 m, zasłonięty hartowaną szybą. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Jednokierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,7%. Odpływ liniowy: posadzkowy; wymiary 220 × 40 × 80 mm. Syfon - o przepływie wody 59 l/min. Maskownica - pełna, ze szczotkowanej stali nierdzewnej.
Man icon Lilianna Jampolska
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, odpływ liniowy założył w 2019 r.
Łazienka przy sypialni małżeńskiej na poddaszu: 8,7 m2. Wnęka prysznicowa - z trzema murowanymi ścianami, zamknięta taflą szkła hartowanego z drzwiami. Posadzka i ściany wykończone płytami gresu. Odpływ liniowy: ścienny; o głębokości 25 mm, możliwość docięcia na wymiar w zakresie 300-1200 mm, szczelina odpływowa o wysokości 20 mm. Wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej. Wydajność odpływu wody 36-45 l/min.
Man icon Lilianna Jampolska
Efektowne wejście
Drzwi wewnętrzne to nie tylko samo skrzydło, lecz również ościeżnica, zawiasy, klamka. Te wszystkie elementy muszą funkcjonalnie i bezpiecznie służyć nawet przez kilkadziesiąt lat, a przy tym stanowić ładne uzupełnienie wystroju wnętrz. O zawiłościach ich dobierania opowiedziało kilkoro naszych Czytelników.
Man icon Lilianna Jampolska
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, drzwi zamontowali w 2018 r.
Dom: powierzchnia 250 m2, z użytkowym poddaszem. Drzwi wewnętrzne: skrzydła - rozwierane, płycinowe, ze szkłem; ramiak i płyciny z płyty MDF, na wierzchu laminat imitujący słoje drewna, w kolorze szarym; wym. 80 x 210 cm. Ościeżnice - stałe, z płyty drewnopochodnej, 2 regulowane. Zawiasy - po 3 sztuki na drzwi. Klamki - ze stali nierdzewnej z powłoką satynową. Montaż: tuż przed przeprowadzką, wykonał go dystrybutor drzwi.
Man icon Lilianna Jampolska
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r.
Dom: powierzchnia 235 m2, dwukondygnacyjny. Drzwi wewnętrzne w strefie dziennej: skrzydła - chowane, fornirowane dębem. Ościeżnice - z płyty MDF, stałe. Klamki - ze stali pomalowane czarnym matowym lakierem, w spiżarni - domykacz. Zamki magnetyczne. Montaż: przeprowadził stolarz z pomocnikiem. Osadzali ościeżnice na kotwach i piance montażowej. Wcześniej dobrali zawiasy (po trzy w każdym skrzydle) i zamki.
Man icon Lilianna Jampolska
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2013 r.
Dom: powierzchnia 120 m2, parterowy. Drzwi wewnętrzne: skrzydła - przesuwne, 8 sztuk, z hartowanego szkła o grubości 8 mm i jednostronnie piaskowanego (z nadrukowanym wzorem), wymiary 96 x 210 cm. Pochwyty - ze szczotkowanej stali, w prostokątnym kształcie. Montaż: wykonałem samodzielnie. Na etapie budowy w ścianach działowych, skonstruowanych z płyt g-k, przygotowałem otwory o standardowym wymiarze (90 × 205 cm) i wolną przestrzeń do chowania ruchomych drzwi. Nad nimi przytwierdziłem belkę (krawędziaki z drewna), do której później przykręciłem prowadnice o mocnej konstrukcji, a na nich szklane skrzydła z pochwytem.
Man icon Lilianna Jampolska
Najpierw konstrukcja
Dla wielu inwestorów dach to przede wszystkim pokrycie, tj. dachówka, blacha itd. Tymczasem pokrycie to tylko górna część znacznie bardziej skomplikowanego układu, i to zarówno w przypadku dachów spadzistych, jaki i płaskich. Dominujące w naszym kraju dachy spadziste mają pod nim jeszcze dwie warstwy - konstrukcję i podkład. Konstrukcja, zwykle w postaci drewnianej więźby, ma zasadniczy wpływ na stabilność dachu i bezpieczeństwo domowników.
Man icon Janusz Werner
Podkład i pokrycie
W tym tekście zajmiemy się materiałami pokryciowymi, czyli tym, co na dachu inwestorów interesuje najbardziej. Oraz podkładem, zwanym także kryciem wstępnym, o którego istnieniu większość z nich przed rozpoczęciem budowy nawet nie słyszała. Te dwie warstwy, czyli podkład i pokrycie, układane na omówionej w poprzednim artykule więźbie, odpowiadają za szczelność dachu.
Man icon Janusz Werner
Odprowadzić wodę, wpuścić światło
Niezbędnym elementem dachu jest w naszym klimacie orynnowanie. Rynny oraz rury spustowe odbierają i odprowadzają wodę deszczową, i w ten sposób chronią budynek przed zawilgoceniem. Natomiast okna dachowe ułatwiają urządzenie na poddaszu pokoi czy łazienek, do których trzeba doprowadzić odpowiednią ilość światła. W nowych domach dekarze montują je w trakcie układania pokrycia.
Man icon Janusz Werner
Termoizolacja dachu - zaufaj ekspertom!
Standardy, jakim podlega budownictwo, są coraz wyższe. Oprócz ekologii i odpowiedzialności za klimat, bardzo istotną kwestią jest ekonomia - dobra izolacja budynków po prostu się opłaca.
Domowa elektrownia
Mikroinstalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Tylko w ostatnich dwóch latach powstało ich grubo ponad 200 tys. Co należy wiedzieć, planując taką inwestycję? Jakie są jej koszty i na jakie wsparcie można liczyć?
Man icon Norbert Skupiński
Instalacje fotowoltaiczne są niebezpieczne! Fakty czy mity?
Ostatnio wiele mówi się i pisze o bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych. Inspiracją do rozważań na ten ważny temat stała się wprowadzona w połowie marca 2020 r. nowelizacja ustawy prawo budowlane, która od 19 września 2020 r. nakłada na inwestora obowiązek uzgadniania projektów instalacji fotowoltaicznych przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Czy to oznacza, że instalacje fotowoltaiczne są niebezpieczne i mogą stanowić źródło pożaru? Dlaczego obowiązek ten dotyczy instalacji PV o mocy powyżej 6,5 kWp? Czy tylko takie instalacje stanowią zagrożenie, a te o mniejszej mocy już nie? Czy straż pożarna nie może gasić pożarów wywołanych przez instalacje PV? Zbadaliśmy temat i zdradzamy, co jest prawdą w takich pogłoskach. Poza tym wyjaśniamy, dlaczego bardziej należy obawiać się świąt Bożego Narodzenia niż pożaru wywołanego przez instalację PV.
Pewna ochrona
Instalacja alarmowa w wersji rozszerzonej obejmuje nie tylko zabezpieczenie budynku, ale także posesji i ogrodzenia. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się również na włączenie jej do systemu inteligentnego budynku. Kto powinien pomyśleć o takich opcjach i jakie rozwiązania są do wyboru?
Man icon Norbert Skupiński
Szeroki zakres ochrony i zaawansowana automatyka dla każdego
Marzyłeś kiedyś o inteligentnym domu, który wyręcza Cię w zadaniach, a jednocześnie dba o bezpieczeństwo domowników i majątku? Spełnij je! Nowoczesna centrala alarmowa oferuje cały szereg dodatkowych funkcjonalności, które czekają, aż je wykorzystasz.
Superciepłe ściany
Jakie cechy powinny mieć ściany energooszczędnego domu? Przede wszystkim muszą jak najlepiej zapobiegać ucieczce ciepła, czyli mieć niski współczynnik U. Jednak to nie wszystko. W takim budynku trzeba szczególnie uważać na mostki cieplne i wymagać najwyższej staranności ze strony wykonawców.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jak zapewnić ciepło?
Kocioł czy pompa ciepła? Grzejniki czy podłogówka, a może jedno i drugie? To typowe dylematy początkującego inwestora, który dopiero wybiera projekt lub rozpoczyna budowę. Co trzeba wiedzieć, żeby nie przytłoczyła nas mnogość dostępnych rozwiązań i żebyśmy dobrze wykorzystali dostępną wówczas swobodę wyboru?
Man icon Jarosław Antkiewicz
DOMUSA TEKNIK - kotły na biomasę
Firma DOMUSA TEKNIK ma swojej ofercie szeroki asortyment kotłów na biomasę - pelet o mocy od 10 do 150 kW. Nasze urządzenia uzyskują w procesach certyfikacji najwyższe oceny (5 klasa wg normy EN 303-5) za bardzo wysoką wydajność (nawet do 95%) bezpieczeństwo oraz niską emisję gazów spalinowych.
Kompleksowa ochrona instalacji rurowych - Tubolit DG Plus
Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego typu budynków. Do sprawnego funkcjonowania wymagają ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Stosując Tubolit DG Plus firmy Armacell - uniwersalny system izolacyjny, dedykowany pracom w zróżnicowanych warunkach można ułatwić sobie pracę, wyeliminować ryzyko błędów wykonawczych i przyspieszyć tempo prac.
Grzejnik grzejnikowi nierówny
Czy takimi samymi grzejnikami są stalowe panele, żeliwne lub aluminiowe żeberka, miedziano- -aluminiowe regulusy, grzejniki podłogowe lub grzejniki elektryczne?
Z powietrza czy z ziemi?
Pompy ciepła są coraz popularniejsze. Od kilku lat to pompy typu powietrze/woda dominują na rynku, ale gruntowe też mają wiele zalet. Wybór pomiędzy tymi systemami to zaś sprawa zasadnicza, bo od niej zależy zakres prac i charakterystyka całej instalacji grzewczej.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Zależnie od potrzeb
Producenci okien ciągle poszerzają swój asortyment, wprowadzają nowe rozwiązania, sposoby wykończenia ram, polepszają parametry przeszkleń. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnych modeli, sprawdźmy, co dokładnie znajdziemy na rynku i czym kierować się przy wyborze.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ważny element podłogi
Samopoziomujące podkłady podłogowe są ważnym, ale nie jedynym elementem podłóg. Planując ich zastosowanie, warto zapoznać się ze sposobami wykonania także pozostałych warstw.
Man icon Cezary Jankowski
Efektywny duet na podłogi, czyli izolacja i wylewka od CEMEX
Efektywny duet - izolacja i wylewka to kompleksowe rozwiązanie na podłogi od CEMEX. Pianobeton INSULARIS PIANO i wylewka SUPAFLO to oszczędność w eksploatacji, doskonałe efekty rozwiązania pakietowego i wysoka jakość produktów.
Ładne i wygodne
Chociaż głównym zadaniem schodów jest zapewnienie komunikacji pomiędzy kondygnacjami, nierzadko są one ciekawym uzupełnieniem wnętrz. Ich wybór często jest zatem kompromisem między wygodą i estetyką. Wykonywane są z rozmaitych materiałów, różny może być też ich kształt i konstrukcja.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciepło pod stopami
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest alternatywą wodnej podłogówki. Zapewnia ten sam komfort cieplny. Jego wykonanie jest przy tym szybsze i tańsze, a po zamontowaniu właściwie nie trzeba przeprowadzać żadnej konserwacji - poza kontrolą i odpowiednią regulacją automatyki. Chociaż pracuje na prąd, poprawnie zaprojektowana i wykonana nie musi generować bardzo wysokich rachunków za energię.
Man icon Joanna Dąbrowska
Darmowe ogrzewanie domu? Z ogrzewaniem elektrycznym to możliwe.
Od stycznia 2021 r. zapotrzebowanie nowego budynku jednorodzinnego na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może przekroczyć 70 kWh/m2 w skali roku. Nowoczesne technologie ocieplania domów sprawiają, że zapotrzebowanie na ciepło jest coraz mniejsze, a koszty eksploatacyjne większości rodzajów ogrzewania maleją. Dlatego też systemy grzewcze o niskich kosztach inwestycyjnych są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów. W tym miejscu przyjrzymy się ogrzewaniu elektrycznemu, którego koszty inwestycyjne są najniższe w stosunku do innych systemów grzewczych o porównywalnej jakości.
Ogrzewanie podłogowe dla inteligentnego domu z termostatem nVent RAYCHEM SENZ WIFI
Niezależnie od rodzaju systemu ogrzewanie podłogowe musi przede wszystkim działać, kiedy jest potrzebne oraz nie działać kiedy nikogo nie ma w domu. Teoretycznie mamy stały harmonogram tygodnia, który można zaprogramować. Jednak nasze plany zmieniają się dynamicznie, a w sezonie wakacyjnym często podejmujemy spontaniczne decyzje, które błyskawicznie zmieniają nasze plany i w konsekwencji czas spędzony w domu. Potrzebujemy zmienić godziny pracy systemu gdy zamierzamy później wrócić do domu, albo wyłączyć gdy prognoza pogody zapowiada upały. Jeszcze ważniejsza jest kontrola systemu przez aplikację w przypadku domu letniskowego - aby zdalnie załączyć system tylko wtedy, gdy się tam wybieramy.
Czyste i zdrowe powietrze
Jakość powietrza, którym oddychamy ma znaczenie nie tylko podczas spaceru w parku, ale również w domu, zwłaszcza teraz, kiedy spędzamy w nim większość doby. Smog, pyłki, kurz krążące w atmosferze wyraźnie wpływają na zdrowie - szczególnie osób starszych, małych dzieci, alergików i astmatyków.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wentylacja decentralna Blauberg
Nowoczesne budownictwo stawia sobie jako priorytet, by budynki były ciepłe i szczelne. Wykorzystane materiały budowlane mają ograniczać straty energetyczne budynku do minimum, dlatego stosuje się szczelne okna, grube warstwy ocieplenia oraz izolacje wszelkich otworów, przez które ucieka ciepło z pomieszczenia. Szczelny budynek z jednej strony zapewnia nam oszczędność energii i tworzy przytulne środowisko, ale paradoksalnie wpływa na pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniu.
Klimatyzacja w dobie koronawirusa
Przed nami sezon letni, który najprawdopodobniej, ze względu na pandemię, również spędzimy głównie w naszych domach. Jak zapewnić sobie przyjemny powiew chłodu i właściwy komfort cieplny w naszym domu? Odpowiedzią jest system klimatyzacji, który nie tylko przyniesie ulgę od upałów, lecz także zapewni zdrowe powietrze, wolne od wirusów i bakterii.
Dokładne i szybkie sprzątanie
System centralnego odkurzania najlepiej zamontować w budowanym domu, jeszcze przed tynkowaniem, bo właśnie wtedy najłatwiej ułożyć instalację. Jeśli zdecydujemy się na ten wydatek, nieprzekraczający zwykle kilku tysięcy złotych, w przyszłości zwróci się on nam z nawiązką, a sprzątanie już zawsze będzie łatwe, szybkie, dokładne, ciche i przyjemne.
Man icon Tomasz Wojciuk
Zawsze ładne i zdrowe drewno
Wiele elementów wykonanych z drewna, znajdujących się zarówno w domu jak i jego najbliższym otoczeniu, od czasu do czasu wymaga odświeżenia i zabezpieczenia przed grzybami, mikroorganizmami, szkodnikami oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Warto znać zastosowanie poszczególnych produktów do impregnacji. Dzięki temu będziemy mogli przedłużyć życie drewna i latami cieszyć oko jego pięknym wyglądem.
Man icon Tomasz Wojciuk
Poręczne i wygodne
Przy wyborze narzędzi - czy to do majsterkowania, czy koszenia albo sprzątania ogrodu - niezbędne jest porównanie ich parametrów technicznych oraz uwzględnienie własnych możliwości fizycznych, (wielkość, ciężar poszczególnych modeli bywa różna). W przypadku sprzętu do pielęgnacji ogrodu istotna jest także wielkość terenu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Napęd = wygoda
Bramy ogrodzeniowe, nazywane także wjazdowymi, coraz częściej są wyposażane w napędy. Dlaczego? Dla inwestorów, którzy spróbowali takiego rozwiązania, odpowiedź jest oczywista - tak jest bez porównania wygodniej! Zamiast wysiadać z auta i szarpać się z ciężkim skrzydłem, wystarczy nacisnąć przycisk pilota.
Man icon Janusz Werner
Na tarasie, ale pod dachem
Posiadanie tarasu to jedna z największych zalet mieszkania w domu jednorodzinnym. Odpowiednio zaplanowany i wystarczająco duży staje się niemal drugim salonem i ulubionym miejscem wypoczynku od wiosny do jesieni. Jego funkcjonalność znakomicie zwiększają różne formy zadaszenia - od rozwijanych markiz po stały, nieprzezroczysty dach. Zapewniają bowiem ochronę zarówno przed nadmiarem słońca, jak i przed deszczem.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wokół posesji
Ogrodzenie posesji może stanowić jego efektowną ozdobę. Materiałów do wykonania płotu jest bardzo wiele, od klasycznego klinkieru i kutych przęseł, po przeróżne rodzaje nowoczesnych elementów betonowych i prefabrykowanych lekkich przęseł.
Man icon Joanna Dąbrowska
FORBET - mała architektura o wielkim znaczeniu
Ogrodzenie domu to nie tylko fizyczna bariera wyznaczająca ramę naszej posesji, to mała architektura o szerokim wachlarzu aranżacji, funkcji i wizerunku. Warto się nad nią zastanowić już na etapie projektowania domu i zagospodarowania terenu.
Najważniejsze drzwi w domu
Są intensywnie eksploatowane, a do tego narażone na trudne warunki pogodowe, wiele się od nich wymaga - muszą być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, gwarantować ochronę przed zimnem, hałasem i włamywaczami. Co więcej, drzwi prowadzące do naszego domu, bo o nich mowa, powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też dobrze się prezentować. Podpowiadamy, jak dokonać optymalnego wyboru.
Man icon Tomasz Wojciuk
Fasady w kilku wariantach
Pomysłów na wykończenie elewacji jest bardzo dużo. Standardem, oczywiście, są tynki, ale coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie klinkieru lub drewna albo przeróżnych okładzin z betonu lub tworzywa sztucznego. Najodważniejsi wybierają na fasady ultranowoczesnych budynków blachę - taką samą, jaką kryje się dachy.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nowe funkcje, nowy wygląd
Dawniej łączniki służyły głównie do sterowania światłem, a do gniazd wkładało się przede wszystkim typowe wtyczki - lamp, radia, telewizora czy sprzętu AGD. Obecnie tymi pierwszymi obsługuje się również instalację inteligentną, osłony okienne wyposażone w napęd, sprzęt audio, czy reguluje temperaturę w pomieszczeniu. A gniazda służą też do zasilania telefonu, komputera czy głośników.
Man icon Norbert Skupiński
Stalowy czy z aluminium?
Choć ogrzewanie płaszczyznowe, przede wszystkim podłogowe, zyskuje na popularności, to polskie domy i mieszkania zwykle ogrzewają grzejniki, podłączone do wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Przeważnie to modele ścienne - płytowe lub członowe. Tak się składa, że te pierwsze najczęściej są ze stali, te drugie z aluminium.
Man icon Janusz Werner
Ocieplona i z napędem
Brama, jak każdy element budynku, przez lata eksploatacji niszczy się i traci na funkcjonalności, zwłaszcza jeśli jest to wersja dwuskrzydłowa lub bez automatyki. Drobne usterki można naprawić, ale jeśli to nie wystarczy, warto pomyśleć o zakupie nowego modelu, najlepiej od razu wyposażonego w napęd.
Man icon Joanna Dąbrowska
Przemyślany układ
Praktycznie w każdym ogrodzie niezbędne są trakty komunikacyjne i miejsca wypoczynku wykończone trwałą kostką bądź płytami. Nawierzchnie takie ułatwiają komunikację w obrębie posesji, porządkują przestrzeń i służą przez wiele lat bez większej pielęgnacji. Bogata oferta produktów umożliwia dopasowanie ich do wyglądu domu i jego otoczenia.
Man icon Małgorzata Kolmus
Odbiór domu / pozwolenie na użytkowanie
Co musimy zrobić, żeby wykonać odbiór domu? Jakie są procedury i jakie trzeba zgromadzić dokumenty? Gdzie składamy papiery i kto dokonuje oględzin domu?
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
Chciałbym zagospodarować poddasze, łącząc te prace z ułożeniem nowego pokrycia na dachu. W związku z tym zastanawiam się czy zamiast typowego ocieplenia pomiędzy krokwiami nie pozostawić ich odkrytych, a izolację ułożyć od góry. Taki efekt, z drewnem jako elementem dekoracyjnym, całkiem mi się podoba. Tylko czy w takim wariancie da się założyć na górze niewielki kominek lub piec? Czy musi mieć on osobny komin, czy można go podłączyć wspólnie z innym? I jakie odległości od więźby trzeba zachować? Bo ciężko mi się połapać w wymogach przepisów przeciwpożarowych. Podobno większość z nich i tak nie obowiązuje w domach jednorodzinnych.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT