Przepis na niezależność

Jaki prąd kosztuje nas najmniej? Niewątpliwie ten, którego w ogóle nie zużyliśmy. Jednak tuż za nim jest energia pozyskiwana z własnej instalacji PV. Ideałem byłaby sytuacja, w której zaspokajałaby ona w pełni nasze potrzeby. Nie musielibyśmy wówczas kupować drogiego prądu z sieci, ani oddawać do niej jego nadmiaru. Taki program maksimum bardzo trudno jest w pełni zrealizować. Jednak możemy zrobić całkiem sporo, aby poprawić bilans zużycia własnej energii z PV.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego warto zwiększać poziom autokonsumpcji energii
Na ile sposób rozliczania wpływa na opłacalność tego rozwiązania
Dlaczego falownik hybrydowy i magazyn energii to w praktyce niezbędny zestaw
Na co trzeba uważać, planując wykorzystywanie własnego prądu do ogrzewania wody użytkowej oraz budynku
Jakie znaczenie dla poziomu autokonsumpcji ma sposób sterowania domowymi urządzeniami
Czy samochód elektryczny może pełnić rolę magazynu energii
Szacuje się, że w typowej mikroinstalacji PV w domu jednorodzinnym, nawet 3/4 wytworzonego prądu nie jest zużywane na miejscu, lecz trafia do sieci. Od razu widać, że to wręcz fatalne proporcje. I to złe z kilku względów - z punktu widzenia ekonomii (opłacalności), technicznej jakości działania sieci, niezależności właściciela paneli od systemu elektroenergetycznego.
Co w takim razie można zrobić, żeby poprawić sytuację? Zastosowanie jakich rozwiązań i urządzeń będzie korzystne, czego zaś należy unikać? Trzeba od razu zaznaczyć, że ważne jest nie tylko to, co mamy, ale również jak z tego korzystamy. Zrozumiały dla wszystkich przykład to chociażby automatyczne uruchamianie wybranych urządzeń (pralka, zmywarka) w godzinach, gdy uzysk prądu jest największy. Jednak nawet w przypadku tak prostego urządzenia, jak elektryczny podgrzewacz c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), skala osiąganych korzyści będzie zależeć od jego konkretnych cech (pojemności, mocy grzałki, jakości izolacji itd.) oraz ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
