Izolacja pianą PUR - najważniejsze cechy materiału i technologii
5/2024
4-5 minut
Jednym z kluczowych wymogów stawianych w nowoczesnym budownictwie, jest wysoka efektywność energetyczna. Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT 2021 nie tylko nowe budynki, ale i istniejące, będą wymagały zapotrzebowania na nieodnawialną energię poniżej 70 kWh (m2/rok). W praktyce oznacza to osiąganie klasy energetycznej budynków A lub A+. Mając na uwadze powyższe zalecenia, niezależnie czy budujemy nowy dom, czy też remontujemy obiekt wymagający termomodernizacji, kluczowym aspektem jest właściwy wybór metody i materiału do izolacji.
Izolacja występuje w każdej części budynku. Izolowane są fundamenty, posadzka, ściany i dach. Każdy element ma znaczenie, aby budynek był energooszczędny i komfortowy. Często zadawanym pytaniem przez inwestorów, jest te dotyczące technologii ocieplenia poddasza. Może być ono odpowiedzialne nawet za 30% strat ciepła, wpływa również znacząco na komfort życia. Źle zaizolowane poddasze może znacznie podwyższać temperatury latem uprzykrzając życie mieszkańcom.
WYMAGANE WŁAŚCIWOŚCI MATERIAŁU I TECHNOLOGII IZOLACJI
Dobry materiał izolacyjny powinien zapewniać jak najlepszy (najniższy) współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ) oraz niską nasiąkliwość. To te parametry decydują o oporze cieplnym izolowanej przegrody. Skuteczna izolacja to jednak przede wszystkim szczelna izolacja. Technologia montażu powinna zapewniać jej ciągłość i szczelność. Ewentualne mostki termiczne powstałe w wyniku nieprawidłowego montażu lub pojawiające się w trakcie eksploatacji budynku zawsze znacznie obniżają j...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze