Wentylacja mechaniczna w starym domu
PYTANIE CZYTELNIKA:Mam dom z wentylacją grawitacyjną, której działanie nie do końca spełnia moje oczekiwania. Czy w takim użytkowanym i wykończonym już budynku założenie rekuperatora byłoby dobrym rozwiązaniem? Czy takie przedsięwzięcie nie jest zbyt trudne? Jeżeli zaś nie rekuperacja to może jakiś inny rodzaj wentylacji będzie tu dopuszczalny i usprawni wymianę powietrza?
ODPOWIADA: JAROSŁAW ANTKIEWICZ
Wentylację w domach jednorodzinnych należałoby podzielić na dwa podstawowe rodzaje - wydajną oraz nieskuteczną. Ta pierwsza zapewnia niezbędną ze względu na komfort mieszkania oraz rozmaite względy techniczne wymianę powietrza. Natomiast druga (nieskuteczna) działa po prostu źle. Świeżego powietrza dostarcza zbyt mało lub dla odmiany powoduje przeciągi i zbyt duży ruch powietrza, nie jest w stanie usunąć z wnętrz nadmiaru pary wodnej, nieprzyjemnych zapachów itd. Bardzo często jest ona również niezgodna z obowiązującymi przepisami. Niekiedy stwarza wręcz zagrożenie dla domowników, łącznie z ryzykiem zaczadzenia (zatrucia tlenkiem węgla).
To jakiego wentylacja jest typu, to znaczy, czy jest tradycyjna grawitacyjna, czy jest to wentylacja z rekuperatorem lub inna mechaniczna, jest tak naprawdę znacznie mniej istotne. Bowiem zarówno grawitacyjna, jak i dowolna mechaniczna musi ostatecznie spełniać dokładnie te same wymogi odnośnie wymiany powietrz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze