Co na dach?

W poprzednim tekście omówiliśmy spodnie warstwy dachu, czyli konstrukcję i podkład. Teraz zajmiemy się tym, co naprawdę interesuje inwestorów, czyli pokryciem. Jego wybór to jedna z bardziej emocjonujących, budowlanych decyzji - blacha czy dachówka? Jaki wzór - tradycyjny czy nowoczesny? Jaki kolor, bo tych do wyboru jest przecież bez liku. Razem z pokryciem dobieramy orynnowanie.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jaki materiał pokryciowy jest najpopularniejszy
Które pokrycia są ciężkie
Czym pokryć dach płaski
Czy rynny są obowiązkowe
Zanim zaczniemy przebierać w materiałach pokryciowych w składzie budowlanym, sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), bądź decyzję o warunkach zabudowy. Lokalne przepisy mogą narzucać nie tylko kształt i spadek dachu, ale nawet jego kolor. Jeśli będzie w nich napisane, że dach ma być brązowy czy w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy dachówki ceramicznej, to taki właśnie musimy wybrać.
Przy wyborze znaczenie ma też waga materiału pokryciowego. Ze względu na nią, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Masa lekkich (to blachy i gonty bitumiczne) nie przekracza kilkunastu kg/m2. Ciężkie (dachówki, sporadycznie stosowane strzecha i łupek) ważą kilkadziesiąt kg/m2. Więźba zaprojektowana pod lekką blachę, niekoniecznie udźwignie dachówkę ceramiczną. Zmiana pokrycia z lekkiego na ciężkie może oznaczać konieczność pogrubienia krokwi czy zmniejszenia odległości między nimi, co wymaga zaangażowania konstruktora.
Istotny jest także kształt dachu. Na prostych połacia...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
